RN
TwitterFacebook

Zambrów. Uczcili 80. rocznicę bitwy o miasto [FOTO]

Wspólną modlitwą w intencji poległych kościele pw. Ducha Świętego, salwą honorową oraz złożeniem wieńców zakończyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Zambrów, która miała miejsce 11 września 1939 roku.

Przed rozpoczęciem mszy świętej, zebrani w kościele wierni mogli obejrzeć prezentację archiwalnych fotografii pokazujących wygląd Zambrowa w 1939 r. – w momencie wybuchu walk o miasto oraz zaraz po ich zakończeniu. Prezentacja przygotowana była przez Jarosława Strenkowskiego, kierownika Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Mszy świętej w intencji poległych w obronie Ojczyzny przewodniczył ks. kan. Jarosław Olszewski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie. W homilii ks. Łukasz Rybiński mówił, że mimo iż próba odbicie miasta z rąk Niemców tak naprawdę zakończyła się porażką, to jest to po dzień dzisiejszy dowód na niezwykłą odwagę i honor polskich żołnierzy – To dla nas zaproszenie do tego, aby podejmować w naszym życiu na co dzień walkę z naszymi słabościami, grzechami. To dla nas wezwanie do tego, aby nie ustawać w walce o piękno naszego życia – mówił kaznodzieja.

Po zakończonej liturgii, władze samorządowe, przedstawiciele miejskich organizacji, stowarzyszeń, instytucji oświatowych, kombatanci i mieszkańcy miasta przeszli pod pomnik Żołnierzy 71. Pułku Piechoty na ul. Wyszyńskiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą Krzysztofa Witkowskiego, przemówienie wygłosił Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa – Dziś oddajemy cześć poległym podczas II wojny światowej w tym żołnierzom poległym w Bitwie o Zambrów, należy się im bezwzględny szacunek, pamięć i hołd. Chwała bohaterom! – powiedział burmistrz miasta.

Historię walk o Zambrów we wrześniu 1939 roku przypomniał Jerzy Dąbrowski, syn kapitana Władysława Dąbrowskiego, dowódcy I kompanii ciężkich karabinów maszynowych, rannego w bitwie o miasto – Po całonocnym, około 30 km marszu, rano 11 września, pułk przystąpił do bitwy o Zambrów. Po ciężkich walkach opanowany został rynek miasta i jego północna część. Niestety przeważające siły wroga zarówno piechoty jak i artylerii, dowożonych samochodami z rejonu Wizny, zmusiły nasze oddziały do wycofania się z miasta po godz. 14:00. W opracowaniach historycznych szefa sztabu 18. Dywizji Piechoty szacowano, że w bojach o Zambrów, podczas walk na bagnety i z użyciem granatów, poległo około 400 żołnierzy i oficerów, rannych zostało około 1200, a straty kadry zawodowej wynosiły około 60% – mówił honorowy obywatel Zambrowa.

Por. Adam Buczkowski odczytał apel poległych, a kompania honorowa funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze pod dowództwem kpt. Adama Czerwonko oddała salwę honorową. Na koniec przedstawiciele władz samorządowych, miejskich organizacji i delegacje przedszkoli i szkół złożyli okolicznościowe wieńce.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *