TwitterFacebook

Zambrów w hołdzie św. Janowi Pawłowi II [FOTO]

Kilkuset zambrowian przeszło wczoraj (03.04) wieczorem ulicami miasta w Marszu Światła, który od 14 lat jest wyrazem ich pamięci o Papieżu Polaku, wyrażeniem wdzięczności Bogu za jego pontyfikat. Jest to także okazja do zamanifestowania swojego poparcia dla życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.

14 lat temu odszedł od nas św. Jan Paweł II. Zadawaliśmy sobie wtedy pytanie: jaka będzie nasza Ojczyzna? Jaki będzie nasz dom rodzinny? to już stało się tradycją, że w rocznicę śmierci Papieża Polaka odbywa się marsz poświęcony jego pamięci, a jednocześnie głębokiej refleksji o nauce, którą zostawił dla każdego z nas. Ile zostało w naszym sercu z jego nauczania? Chcemy także w czasie tego marszu dać publiczny wyraz naszego przywiązania do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Chcemy za Janem Pawłem II powtarzać, że życie jest najważniejsze i dlatego będzie na zakończenie tego marszu okazja do złożenia deklaracji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – mówi ks. kan. Zbigniew Choromański, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.

Idea marszu zrodziła się 14 lat temu, zaraz po śmierci Papieża Polaka. – Pomyśleliśmy sobie wtedy razem ówczesnym dziekanem zambrowskim ks. prał. Jerzym Samselem, że potrzeba w naszym mieście takiej inicjatywy, która zjednoczy wszystkich mieszkańców i pozwoli wyrazić swoje uczucia związane z tą szczególną dla wszystkich Polaków osobą. I tak już zostało. Co roku gromadzimy się o godz. 21.00 przy parkingu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 przy Alei Wojska Polskiego 31 i idziemy pod pomnik św. Jana Pawła II przy zambrowskiej farze – dodaje Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa.

Dla wielu mieszkańców jest to okazja do podziękowania Bogu za życie i osobę św. Jana Pawła II, a także do przypomnienia sobie jego słów. – Dla mnie najbardziej zostały w pamięci słowa wypowiedziane w Warszawie na ówczesnym Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To były prorocze słowa i wiemy co się później dokonało w naszej Ojczyźnie. Odzyskała ona wolność, odbyły się pierwsze wolne wybory i nasz kraj zaczął się zmieniać. I to trwa do dziś – mówi Teresa, uczestniczka Marszu.

Wiele osób wspomina także moment śmierci Papieża Polaka. Jak przyznają nie był to dla nich łatwy czas. – Doskonale pamiętam ten moment. Siedziałam wtedy przed telewizorem i czekałam na kolejne wieści o stanie zdrowia naszego papieża. Kiedy jeden z biskupów ogłosił, że papież o godz. 21.37 odszedł do domu Ojca, wszyscy w domu zaczęliśmy płakać i nie mogliśmy w to uwierzyć. Kilkanaście dni później zmarł także mój tata. Więc czułam wtedy jakbym straciła dwóch ojców – wspomina Jadwiga, mieszkanka Zambrowa.

O godz. 21.37 w zambrowskiej farze rozległo się bicie dzwonów. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II mieszkańcy złożyli znicze, a młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 przedstawiła program słowno-muzyczny poświęcony pamięci Papieża Polaka. Po wspólnej modlitwie i odśpiewaniu „Barki” chętni złożyli także deklarację Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *