RN
TwitterFacebook

Zamiast homilii minuta ciszy – uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku

Było ciszej niż co roku. Na jeziorkowskiej polanie, miejscu pamięci ofiar zamordowanych przez hitlerowców w nocy z 29 na 30 czerwca 1943 roku zabrakło patriotycznych pieśni. Zamiast homilii była minuta ciszy.

Trwająca w Polsce i na świecie epidemia wpłynęła na kształt tegorocznych uroczystości na leśnym cmentarzu w Jeziorku. Mieszkańcy gminy i parafii Piątnica przyzwyczaili się już do bogatej oprawy artystycznej przygotowywanej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Tym razem zabrakło jednak pieśni i tłumów, słów wierszy, długich przemówień. Było za to więcej ciszy niż zwykle. Ona jednak bywa bardzo wymowna – zauważa Beata Sejnowska-Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku:

Każda  uroczystość rocznicowa  (…) jest wołaniem o wzajemną  miłość oraz szacunek. W tym roku to wołanie było głośniejsze niż zwykle, bo odbyło się w  wymownej ciszy i skupieniu, w  pełnym zaufaniu Bożemu Miłosierdziu, które wie najlepiej, jak przemówić do duszy każdego człowieka, by odnalazła drogę do Boga i bliźniego. W sobotę 11 lipca 2020 roku w  lesie jeziorkowskim, mimo pandemii koronawirusa,  pamięć  o Ofiarach zbrodni niemieckich  została zachowana, tradycja uroczystości rocznicowych przetrwała (…) – mówi Beata Sejnowska-Runo.

Relację z tej i poprzednich uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku znaleźć można na stronie historialomzy.pl.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *