RN
TwitterFacebook

Zaprezentowano Narodowy Program Trzeźwości

Zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej to główne cele ogłoszonego 13 lutego Narodowego Programu Trzeźwości. Ma on być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych. Narodowy Program Trzeźwości został dziś zaprezentowany w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, biskup Tadeusz Bronakowski wiąże program z obchodami 100-lecia niepodległości i przypomina, że w 1918 roku Polak pił średnio 3 litry alkoholu rocznie, a dziś – średnio 10. Przyczyny wzrostu to – zdaniem biskupa – zbyt wiele reklam i nadmierna dostępność napojów wyskokowych. Według hierarchy, zarówno jedno jak i drugie powinno zostać ograniczone, tym bardziej że – jak podkreśla – alkohol nie jest witaminą i nie ma uzasadnienia by był tak szeroko dostępny. Alkohol jest narkotykiem – groźnym, bo sprzedawanym legalnie.

Biskup Tadeusz Bronakowski zapewnia, że Episkopat nie chce prohibicji. Propaguje natomiast “cnotę umiaru”, czyli abstynencję bądź picie sporadyczne, w niewielkich ilościach, które nie zmienia stanu emocjonalnego. W przypadku młodzieży do lat 18 “cnotą umiaru” jest abstynencja – mówił hierarcha.

Każde używanie alkoholu przez dzieci i młodzież jest nadużywaniem alkoholu – podkreśla biskup Tadeusz.

Ogłoszony w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu Narodowy Program Trzeźwości to drogowskaz dla wszystkich Polaków, nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, jak ratować naszą Ojczyznę przed zniewoleniami – podkreślają członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, który przygotował opublikowany właśnie Narodowy Program Trzeźwości.

(IAR)/Jedynka/to/zr/KEP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen + two =