TwitterFacebook

Zawody, w których jest praca

Elektrycy, kierowcy, pielęgniarki i położne oraz szefowie kuchni – ci nie powinni mieć większego problemu ze znalezieniem pracy w województwie podlaskim w najbliższym czasie. Specjaliści od rynku pracy opublikowali tegoroczny Barometr zawodów. Ofert zatrudnienia nie powinno zabraknąć także dla lekarzy, pracowników służb mundurowych i budownictwa drogowego.

Barometr zawodów jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału ubiegłego roku.

W których zawodach najlepiej szukać pracy w tym roku w powiecie kolneńskim? Podobnie jak w całym województwie podlaskim potrzebni będą elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy oraz kierowcy. Kto jeszcze? – Opiekunki dziecięce, ratownicy medyczni, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, spawacze, ślusarze – wymienia Dorota Konopka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie.

Dla kogo pracy raczej zabraknie? Prognozowanymi zawodami nadwyżkowymi w całym województwie są: ekonomiści, rolnicy i hodowcy oraz specjaliści administracji publicznej. W powiecie kolneńskim również: fryzjerzy, mechanicy pojazdów samochodowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy.

Koniec poprzedniego roku przyniósł nieznaczny wzrost bezrobocia w powiecie kolneńskim. Liczba zarejestrowanych w urzędzie pracy w Kolnie w grudniu wynosiła 2289 osób i była wyższa o 93 osoby od liczby bezrobotnych zarejestrowanych na koniec listopada 2018 roku. W porównaniu do grudnia 2017 roku odnotowano jednak spadek o 188 osób. Dużym problemem kolneńskiego rynku pracy są osoby długotrwale bezrobotne. Najczęściej nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, zamieszkują głównie tereny wiejskie. Na koniec grudnia długotrwale bezrobotni stanowili 67,5 proc. ogółu zarejestrowanych w kolneńskim pośredniaku.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *