TwitterFacebook

Zdrowie. Minister Szumowski o finansowaniu Narodowej Strategii Onkologicznej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w następnych latach na finansowanie Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczonych będzie 11 miliardów złotych. Minister podkreślał, że z tych środków finansowane są także inne rzeczy, które związane są z onkologią.

– W 2020 roku planujemy wydać ponad 11 miliardów złotych na onkologię – na świadczenia w zakresie onkologii. Oczywiście do tego dochodzą działania, które nie są otagowane, jako onkologiczne, choćby lekarze pierwszego kontaktu, czy innych specjalizacji, które mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Mając te dane z NFZ, widzimy, że wydajemy ponad 3 miliardy więcej niż w roku 2015zauważył minister.

Podkreślał on, że pieniądze na onkologię są stale zwiększane: – Finansowanie jest na poziomie powyżej 5 miliardów z samego budżetu ministerstwa zdrowia, natomiast do tego dochodzą działania NFZ, czy agencji badań medycznych, które się sumują z tymi kwotami. W związku z tym koszt sumaryczny realizacji strategii będzie około 11 miliardów złotych w przeciągu tych lat. Tych pieniędzy wcześniej nie było i trudno mówić, że pieniądze nie są zwiększane, bo niewątpliwie one są.

Narodowa Strategia Onkologiczna to cały system opieki nad chorymi na nowotwór. Jej podstawą jest ustawa przyjęta w 2018 roku. System wprowadza nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia, profilaktyki, zapobiegania i wczesnego wykrywania, a także ustanowienie koordynatora dla każdej osoby, która prowadzi indywidualnie tok leczenia pacjenta. Ustawa i program powstały z inicjatywy i zostały opracowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *