TwitterFacebook

Zdrowie. Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce

W pierwszym kwartale tego roku wejdzie w życie nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Poinformowano o tym na specjalnej konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia.

Będzie to trójstopniowy model opieki psychiatrycznej, składający się z poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych, poradni psychiatrycznych wraz z dziennymi oddziałami psychiatrycznymi oraz oddziałów szpitalnych.

Pierwszego stopnia takiej opieki nie było dotychczas w naszym kraju. Chodzi o poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne, które zapewnią opiekę ambulatoryjną, wizyty domowe i w środowisku szkolnym. Specjaliści, ale nie lekarze, będą pomagać rozwiązywać trudności związane z problemami emocjonalnymi i zachowaniem dzieci i młodzieżypodkreśliła wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. – W zespole poradni zatrudniony będzie psycholog, dwóch psychoterapeutów dzieci i młodzieży oraz psychoterapeuta środowiskowy. Poradnia ma działać na terenie co najmniej powiatu i ma na celu rozwiązywać pierwsze pojawiające się problemy dziecka. Zespół ma ściśle współpracować z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, która mieści się w szkole.

Artur Wiśniewski z warszawskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które spełnia warunki pierwszego stopnia wprowadzanego modelu, powiedział, że w ciągu ponad roku działalności placówka przyjęła ponad ośmiuset pacjentów i ich rodzin. Jedna trzecia wymagała leczenia psychiatrycznego. Były to dzieci z problemami emocjonalnymi, depresją, samookaleczeniami, myślami lub próbami samobójczymi. Według Artura Wiśniewskiego, statystycznie najwięcej było przypadków dzieci z zaburzeniami z tak zwanej grupy neurorozwojowej: nadpobudliwością psychoruchową, ADHD, zespołem Aspergera.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na wprowadzenie pierwszego stopnia tej opieki, czyli opłacenie ponad 300 zespołów w całym kraju, zaplanowano od 150 do 180 milionów złotych rocznie.

Zespół działający w pierwszym stopniu referencyjności będzie finansowany ryczałtem, który w skali roku będzie wynosił pół miliona złotych. To daje miesięcznie na jednego członka zespołu 11 tysięcy złotych łącznie z utrzymaniem biurawyliczał Adam Niedzielski.

Prezes NFZ poinformował, że konkursy dotyczące realizacji tych świadczeń będą ogłoszone w lutym, a pierwsze zespoły psychologiczno-psychoterapeutyczne powinny rozpocząć działalność pod koniec pierwszego kwartału.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *