TwitterFacebook

Zdrowie. Od jutra recepty będą wystawiane głównie elektronicznie

Od jutra (8.01.) wchodzi obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Jednak papierowe nadal będą w obiegu i pacjenci będą mogli je zrealizować w każdej aptece.

Do tej pory e-receptę wystawiło ponad 60 tysięcy lekarzy, natomiast elektroniczne zwolnienia wypisuje 149 tysięcy medyków i nie stanowi to problemu mówi rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.Rozumiemy, że są obawy, przy wprowadzaniu e-zwolnień też były.

Dotyczyły przede wszystkim tego, czy starsi lekarze nie podołają, że nie ma internetu w całym kraju, problem stanowią też wizyty domowe. Okazuje się, że 99.98 procent lekarzy wystawia e-zwolnienia.

Nie widzę możliwości, żeby przy e-receptach były większe ograniczenia, niż przy e-zwolnieniach – podkreśla.

Rzecznik ministerstwa zdrowia zapewnia, że lekarze nie będą karani za wystawienie recepty w formie papierowej. Przekonuje, jak wiele korzyści dają elektroniczne recepty. To przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda, mniej błędów, bo nie ma problemu z odczytaniem lekarskiego pisma.

Sankcji dla lekarzy nie będzie, ale dobrze by było, gdyby w większości przeszli oni na e-recepty – podkreśla rzecznik.

Pacjent może otrzymać elektroniczną receptę na 3 sposoby: SMS-em w postaci czterocyfrowego kodu dostępu, który podaje w aptece razem z numerem PESEL, w postaci maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie, albo jak wydruk informacyjny, którzy ma specjalny kod kreskowy.

IAR/JS/red.pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *