RN
TwitterFacebook

Zmarł Biskup Stanisław Stefanek TChr

Dziś w wieku 84 lat, o godz. 17.30 w Szpitalu w Lublinie odszedł do Domu Ojca bp Stanisław Stefanek TChr, biskup łomżyński w latach 1996-2011, biskup pomocniczy  szczecińsko-kamieński w latach 1980–1996.

Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konsekracji w dniu 24 sierpnia 1980 w katedrze szczecińskiej dokonał biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiego Kazimierz Majdański. Biskup Stanisław zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus).

W latach 1993-2008 biskup Stefanek był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie.
Dnia 26 października 1996 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej, którą w kanoniczne posiadanie objął 28 października 1996 r. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996.
Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2011 zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę.

W 2006 konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 był współkonsekratorem podczas sakry biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Śp. Księdza Biskupa Stanisława Stefanka polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…”

O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy w późniejszym terminie.

JE

11 komentarzy

 1. FUN Odpowiedz

  Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie… Bogu Niech będą dzięki za wspaniałego Duszpasterza i mądrego człowieka, a Jego przykład życia i działalność dla tego Kościoła niech pozostanie przesłaniem na kolejne pokolenia.

 2. staku Odpowiedz

  Świeć Panie nad Jego duszą!

 3. kama Odpowiedz

  CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!

  Wielki człowiek

 4. kama Odpowiedz

  CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!

  Wielki człowiek

 5. Agnieszka L Odpowiedz

  Niesamowity czlowiek za ktorym bedzie bardzo tesknic cala nasza rodzina. Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie

 6. Józef M Odpowiedz

  Stale byłem zachwycony Delikatnością i Szlachetnością Biskupa Stefanka !!!
  Wyjątkowo Wielka Osobowość !!!
  Cześć Jego Pamięci !!!

 7. mirosław Odpowiedz

  Biskup Stefanek, co by nie powiedzieć,słów mało, niepowetowana strata dla diecezji łomżyńskiej i Kościoła powszechnego.Eminencja był obecny w czerwcu na 1000-leciu Swięcka Wielkiego, miałem osobisty zaszczyt skierować słowa do Biskupa, ucałować pierścień biskupi, zamienić kilka słów.Umiłowałeś Podlasie,chociaż Podlasiakiem z urodzenia nie byłeś,to była i będzie na wieki twoja mała ojczyzna.Cóż teraz czynić,owce zbłąkane,ale dobry pasterz nie zostawi swojej owczarni , wiem, że już z niebios będziesz nam błogosławił-żal tylko niedzielnych audycji w Radio Nadzieja-Podlasie pamięta-spoczywaj w pokoju.

 8. Krzysiek z Broku Odpowiedz

  Zapamiętałem jego wnikliwe spojrzenie

 9. RENATA KOZŁOWSKA Odpowiedz

  Wieczny odpoczynek racz dać Mu panie a światłość wiekuista niech mu świeci +++Dziękuję Bogu, że przez kilka lat byłeś opiekunem Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. We wszystkim Chrystus tego Nas uczyłeś, przyjąć całym swoim sercem z miłością Pana Boga, intronizować Go we własnym sercu, nikt inny za nas nie moze tego zrobić. Kochać Pana Boga całym sercem, zawierzać mu wszystkie sprawy swego zycia, a Pan Jezus się tym najlepiej zajmie Wierzę, że nie zapomisz o Nas i będziesz się wstawiał za nami. Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie… Spoczywaj w pokoju wiecznym +++Amen.

 10. Zosia Odpowiedz

  Niech spoczywa w pokoju.

 11. Elżbieta Rabczyńska z Rodziną Odpowiedz

  Pokój Jego Duszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *