TwitterFacebook

Zmarł ks. prał. Ferdynand Jan Gryszko budowniczy kościoła pw. Bożego Ciała w Łomży

Po długiej i ciężkiej chorobie dzisiaj do Domu Ojca odszedł ks. prał. Ferdynand Jan Gryszko, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. Bożego Ciała w Łomży. Przeżył 73 lat, w kapłaństwie służył przez 48 lat.

Śp. ks. Ferdynand Jan Gryszko urodził się 5 kwietnia 1945 w Łupichach par. Goniądz, arch. białostocka, w domu Jana i Ludwiki Gryszko.

Święcenia kapłańskie przyjął w Łomży z rąk bpa Mikołaja Sasinowskiego 30 maja 1970 r. Był wikariuszem w parafiach: Jelonki, Kobylin, Augustów, Myszyniec, Piątnica. 24 czerwca 1985 r. został ustanowiony administratorem tymczasowym, a następnie proboszczem parafii Pawłówka. 1 lipca 1987 r. biskup Juliusz Paetz ustanowił go wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży jednocześnie zlecając budowę nowego kościoła pw. Bożego Ciała. 24 września 1988 r. ks. Ferdynand Gryszko został rektorem Ośrodka Duszpasterskiego pw. Bożego Ciała w Łomży, a 3 grudnia 1989 r. został proboszczem nowo ustanowionej parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.

W 1992 r. otrzymał tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. W 2005 roku był członkiem Komitetu organizacyjnego obchodów Roku Eucharystii i Jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej.

16 kwietnia 2012 r. ks. Ferdynand przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży.

Poza posługą kapłańską i duszpasterską śp. ks. Ferdynand Gryszko znany był jako poeta i autor bajek dla najmłodszych.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się w następującym porządku:
– 24 kwietnia br. (wtorek), godz. 12.00 – Msza św. żałobna w intencji zmarłego Kapłana w Kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży dla mieszkańców Domu oraz Księży, którzy nie będą mogli wziąć udziału w głównych uroczystościach pogrzebowych; po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego Kapłana do kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Łomży gdzie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna a po niej nastąpi modlitewne czuwanie;
– 25 kwietnia br. (środa), godz. 8.00 wystawienie trumny z ciałem w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Łomży, następnie o godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego; po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego Kapłana do Moniek (Archidiecezja Białostocka); o godz. 15.00 ciało śp. Księdza Prałata Ferdynanda Jana Gryszki zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Mońkach.

Zmarłego kapłana polecamy Bożemu Miłosierdziu.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Korzystając z biogramów przygotowanych przez CEM SpesMediaGroup należy podać je w całości, powołując się na źródło (wZasiegu.pl)

JE

2 kommentarze

  1. Witold Odpowiedz

    Msza święta w intencji śp. Księdza Ferdynanda odprawiona będzie przez Księdza kanonika Jana Pietrzyka w Kościele Parafialnym pw. Św. Jakuba w Butrynach w poniedziałek 23 kwietnia o godzinie 9.00. O tę intencje poprosili recytatorzy z teatrzyku żywego słowa „Logos”
    PS. Ks Jan Pietrzyk – poeta był kilka razy gościem Ks. Ferdynanda w czasie spotkań autorskich naszego zespołu „Logos”.

  2. Wieczny Odpoczynek... Odpowiedz

    błędna informacja, ks. Gryszko odszedł na emeryturę 7 lipca 2012 roku a nie 16 kwietnia. Informacja wzięta z rocznika diecezjalnego w którym też jest błąd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *