RN
TwitterFacebook

Znamy finalistów “Epoki Prymasa Tysiąclecia”! [FOTO]

Mikołaj Rowicki z Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej i Dominika Cichowska ze Szkoły Podstawowej w Czyżewie to zwycięzcy XVIII edycji Konkursu „Epoka Prymasa Tysiąclecia” poświęconego osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego i czasom, w których żył.

W organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie konkursie wzięło udział ponad 70 uczestników z 26 szkół województw podlaskiego i mazowieckiego. Zmagania były podzielone na dwa etapy. Najpierw test, którego wyniki decydowały o przejściu do kolejnego etapu. W części ustnej spotkali się już tylko najlepsi. Ci stanęli przed komisją w składzie: przewodniczący dr hab. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. Wojciech Uściński pochodzący z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie.

Młodzi musieli wykazać się rozległą wiedzę historyczną dotyczącą między innymi okresu PRL, w tym stanu wojennego, rządów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka. Pytania dotyczyły również Soboru Watykańskiego II i układu PRL-RFN. Poziom był naprawdę trudny. Już sama postać samego kardynała Wyszyńskiego jest bardzo ciekawa i wymaga lektury. Informacji szukałem w internecie i podręcznikach – mówi 16 letni zwycięzca Mikołaj Rowicki z Ostrowi Mazowieckiej. W konkursie startował po raz pierwszy.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła 14 letnia Dominika Cichowska ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. Młoda uczestniczka przyznaje, że swój sukces zawdzięcza trosce pedagogicznej. Nie dałabym rady przygotować się sama. Bardzo dziękuję naszemu nauczycielowi panu Adamowi Pieńkowskiemu. Przygotowywał nas bardzo solidnie, wiele tłumaczył, rozwiązywaliśmy testy, zgłębialiśmy życiorys – podkreśla laureatka.

Szkoła podstawowa w Czyżewie ma jeszcze jeden powód do dumy, bo to jej uczniowie wygrali zmagania zespołowe. W kategorii szkół ponadpodstawowych równych nie mieli sobie licealiści z Łap. Dbamy o prestiż konkursu i pamiętamy o tegorocznej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Czekają nas jeszcze kolejne inicjatywy dla podkreślenia pamięci o naszym kardynale. W przygotowaniach jest już sztandar szkoły, zakupiliśmy również wyjątkowe lektury poświęcone prymasowi – podsumowuje pełniący obowiązki dyrektora ZSOiZ w Czyżewie Przemysław Uszyński. Liceum istnieje od 20 lat, konkurs od 18.

Wyniki kategorii szkół podstawowych:

  1. Dominika Cichowska SP w Czyżewie (44 pkt)
  2. Piotr Faszczewski SP w Bruszewie (43 pkt)
  3. Julia Sieńczuk SP w Szepietowie (42 pkt)
  4. Klaudia Krakówka SP w Czyżewie (36 pkt)
  5. Jakub Bielski SP nr 5 w Zambrowie (35 pkt)

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

  1. Mikołaj Rowicki LO w Ostrowi Mazowieckiej (52 pkt)
  2. Magda Sienicka ZSZ w Wysokiem Mazowieckiem (48 pkt)
  3. Aleksander Drągowski LO w Łapach (45 pkt)
  4. Tomasz Wyszyński LO w Wysokiem Mazowieckiem (44 pkt)
  5. Kamil Raciborski I LO w Łapach (41 pkt)

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − 3 =