RN
TwitterFacebook

ZUS: Będzie szybkie rozpatrywanie wniosków ws. tarczy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej – informuje prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Podkreśla, że to zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów. Pierwsze tak zwane świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia.

– Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc – zwraca uwagę profesor Uścińska. Wyjaśnia, że w przypadku wniosków, które trafiają do Zakładu drogą papierową, pracownicy ZUS będą wykorzystywać system automatyczny.

Prezes przypomina, że Zakład wykorzystywał już tego typu system przy obsłudze obniżonego wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system. ZUS zweryfikował już ponad 80 tysięcy wniosków złożonych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Uścińska zapewnia, że dzięki wprowadzeniu tak zwanych automatów masowa weryfikacja dokumentów nastąpi jeszcze przed świętami. Zapowiada też, że pierwsze przelewy tak zwane postojowe zostaną zrealizowane już 15 kwietnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie też wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku – mają na to czas do 30 czerwca.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *