RN
TwitterFacebook

ZUS: Dziś ostatni dzień na składanie wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek

Jeszcze tylko dzisiaj przedsiębiorcy mogą składać wnoski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące – marzec, kwiecień i maj – mówi Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, że dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 11 miliardów złotych. Za marzec było to ponad 4 miliardy złotych, za kwiecień ponad 3,6 mld złotych a za maj maj ponad 3,5 mld złotych.

Paweł Żebrowski przypomina, że z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł. Rzecznik Zakładu podkreśla, że wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek można składać do ZUS wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Rzecznik ZUS wyjaśnia, że jeśli pracownik Zakładu będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Informacja o rozstrzygnięciu przesłana zostanie na PUE ZUS lub pocztą.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *