RN
TwitterFacebook

ZUS: Można składać wnioski o przedłużony do 3 maja zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat został przedłużony do 3 maja – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku. Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że zasiłek nie przysługuje, jeśli jedno z rodziców może zapewnić dziecku opiekę – jest na przykład na bezrobociu, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.
Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + twenty =