RN
TwitterFacebook

ZUS przypomina, jak ważny jest aktualny adres pobytu przy zwolnieniu lekarskim

Jak ważny jest adres pobytu chorego na zwolnieniu lekarskim? Okazuje się, że bardzo ważne, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyjść na kontrolę.

Podczas wizyty u lekarza bardzo ważne jest podanie aktualnego miejsca przebywania w czasie absencji chorobowej. Umożliwi to przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiegomówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.Jest to bardzo istotne, bo nasza nieusprawiedliwiona nieobecność w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odebrania prawa do zasiłku chorobowego.

Taką kontrolę może przeprowadzić nie tylko ZUS, ale także upoważniony do tego pracodawca.

Kontrola polega na zweryfikowaniu, czy chory podczas zwolnienia wykorzystuje je prawidłowo. To znaczy, czy stosuje się do zaleceń lekarza, a nie na przykład pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia — wyjaśnia Krupicka.

Jeśli zmiana adresu pobytu nastąpi w trakcie niezdolności do pracy, to osoba korzystająca ze zwolnienia ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę i ZUS w ciągu 3 dni od tej zmiany.

JT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *