RN
TwitterFacebook

ZUS: Stulatkowie mogą skorzystać z dodatkowych świadczeń

Seniorzy, który ukończyli 100 lat mają prawo do dodatkowej emerytury, zwanej potocznie „świadczeniem honorowym” – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie jest wypłacane, co miesiąc od dnia setnych urodzin – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

– Wysokość tej dodatkowej emerytury może być różna. Wszystko zależy od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona sto procent przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy stulatek dostanie 4 294, 67 złotych brutto. 

Aby otrzymać dodatkową emeryturę nie trzeba składać żadnych wniosków. Wypłata jest także niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów:

– To świadczenie, oprócz Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, może wypłacać zarówno Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające datę urodzenia. Może to być akt urodzenia – wyjaśnia Krupicka. 

W województwie podlaskim obecnie mieszkają 74 osoby, które mają więcej niż sto lat. Najstarsza kobieta we wrześniu skończy 109 lat, a najstarszy mężczyzna również 109 lat w październiku.

jt/ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *