RN
TwitterFacebook

ZUS wypłacił dodatki solidarnościowe na kwotę ponad 92 mln zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 92 miliony 400 tysięcy złotych w ramach dodatku solidarnościowego – wynika z najnowszych danych Zakładu. Jak podkreśla prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, świadczenie jest wypłacane w ekspresowym tempie.

Prawo do dodatku przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego, który wynosi 1400 złotych jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Wypłata dodatku następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.
Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Prezes Uścińska przypomina, że o świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie są dostępne na PUE ZUS.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *