RN
TwitterFacebook

ZUS: Wypłaty zasiłków może być opóźnione

Zaniepokojeni brakiem wypłat zasiłków świadczeniobiorcy w ostatnich dniach pytali w ZUS o termin ich realizacji. Opóźnienia w bieżącej realizacji wniosków są bezpośrednio związane z pandemią COVID-19.

Powodem zwłoki w wypłatach świadczeń jest m. in. wielokrotny wzrost liczby wniosków o zasiłki. W marcu liczba spraw wzrosła o 46% w stosunku do lutego, w kwietniu o 67,7% w stosunku do marca i aż o 145% w stosunku do lutego. Wysoka liczba prowadzonych postępowań, ale także absencje pracowników ZUS związana z koronawirusem, powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja wniosków o zasiłki w ustawowym terminie.

Zasadą jest, że opóźnienie wypłaty środków następuje dopiero po upływie 30 dni od dnia następującego po dacie wpływu do ZUS ostatniego dokumentu wymaganego do ustalenia prawa do zasiłku. Możliwość opóźnienia w wypłacie świadczeń w zaistniałej sytuacji zostały przewidziane przez ustawodawcę. Odstępstwa od ustawowego terminu realizacji wypłat świadczeń w związku z sytuacją pandemii określa Ustawa o zwalczaniu COVID-19. Zgodnie z tą ustawą bieg terminów procesowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

– Warto również pamiętać, że w okresie stanu epidemii nie stosuje się przepisu, na podstawie którego organ prowadzący postępowanie ma obowiązek powiadamiania strony lub uczestnika postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie. Nie mają także zastosowania przepisy o bezczynności organów, nie można też stosować środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Wspomniane przepisy Ustawy o COVID-19 nie zatrzymują prac ZUS i wypłat świadczeń. Wszelkie opóźnienia wynikają z dużej liczby złożonych wniosków o świadczenia. Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by wypłaty zasiłków odbywały się jak najszybciej. Pomimo możliwych opóźnień wszystkie należne środki zostaną świadczeniobiorcom wypłacone.

PO ZUS

34 komentarzy

 1. Słońce 1967 Odpowiedz

  No jak się nie wyrabiacie.
  To
  Nadgodziny proszę robić
  Tak jak ludzie fizyczni..

 2. ZUS Poznan Odpowiedz

  Czekam od dwóch miesięcy za wypłata za chorobowe za miesiąc maj !!!

  1. Magda Odpowiedz

   Ja tez od 21maja byl wyslany druk Z3 ,dalej niema zasiłku!

   1. kasia Odpowiedz

    ja za marzec jeszcze nie dostałam 😀

    1. Kasia Odpowiedz

     Tez za marzec nie otrzymałam 🙂

 3. Anna Odpowiedz

  O to chyba jeszcze trochę poczekasz, bo ja też jestem pod poznańskim ZUS’em i na dzień 13.07.2020r, z tytułu zasiłku opiekuńczego mam wypłacone za okres od 16 marca do 10 kwietnia!!!!!!! I to co wypłacają, to w żaden sposób nie wychodzi 80% pensji!!!!

 4. Magda Odpowiedz

  Czekam od21 maja ,na wyplate zasilku chorobowego , i dalej nic ….

  1. sulaw Odpowiedz

   jeżeli zasiłek chorobowy występuje po ustaniu zatrudnienia to należy w zus złożyć WNIOSEK O ZASIŁEK CHOROBOWY ( ZAS-53).jeżeli tego wniosku nie ma to można czekać…Ja 4 m-ce czekałem na chorobowe

   Władek…

   1. Sylwia Odpowiedz

    Nie powiedziano Ci o tym w Zusie?

 5. Renata Odpowiedz

  Ja czekam już miesiąc i 2 tygodnie i też nic

 6. adam Odpowiedz

  Ja powinienem dostać juz za maj i czerwiec i dalej cisza

 7. załamana Odpowiedz

  ja czekam juz 4 miesiące na wypłatę chorobowego!!! mam wyplacone tylko za okres do 13 marca, a od 13 marca nic….!! dodam że zaczęłam chorować 30 stycznia!, a nie jak później większość chorobowych w czasie pandemii… gdyby nie rodzice to nie wiem z czego bym żyła… 🙁

 8. Monika Odpowiedz

  Ale jak zwykły obywatel się spóźni chociaż jeden dzień to już traci ubezpieczenie!!! Bez komentarza… Jestem w końcówce ciąży, na zwolnieniu lekarskim i kolejny miesiąc bez środków…

  1. Ally24 Odpowiedz

   Dokładnie…. ja od kwietnia na L4 – zero zasiłku wypłaconego, a od 27.06 juz na macierzyńskim…..zobaczymy ile poczekam na jakąkolwiek gotówkę. Masakra

  2. Nie.mam.sił Odpowiedz

   Mam to samo!! Za 3 tyg rodze a nie mam z czego żyć nie wspomnę o lekarzach których musze opłacać!!!

 9. Paulina Odpowiedz

  Na Bony turystyczne pieniążki sa, a na nasze wypłaty nie mają!! Co my mamy zrobić ludzie na wynajmach gdzie trzeba zapłacić po 1000zl i mamy dzieci na utrzymaniu.. Jeszcze trochę i ludzie się zbuntują a ZUS zajmie się jakaś interwencja bo nie mamy środków do życia !!

 10. Monika Odpowiedz

  Ja od 28 maja na l4 i do dziś nic oni zwykłych ludzi mają gdzieś ważne że oni mają pensje a my możemy z głodu umierać

 11. gosia Odpowiedz

  No też bylam na zasilku w maju i nadal cisza wniosek nie rozpatrzony

  1. Boena Odpowiedz

   Witam może warto takie sprawy zgłaszać do RPO i nagłaśniać w mediach?

 12. Bartosz Odpowiedz

  Ja za kwiecień nic

 13. Karolina Odpowiedz

  Mi jeszcze nie wplacili za czerwiec a jest 30 lipca niech płacą odsetki…

  1. Sylwia Odpowiedz

   Nie wypłaca ponieważ opóźnienie wyniki z pandemii….

 14. Monika Odpowiedz

  Ja również czekam od maja na jakąkolwiek wypłatę…dobrze że mąż pracuje bo na kącie pustki

  1. kasia Odpowiedz

   Koncie…. a nie kącie

 15. Ala Odpowiedz

  Ja za maj, czerwiec i lipiec czekam. Wszystko opóźnione – do dziś nic nie wypłacone. Z wcześniejszymy też były opóźniania (za marzec i luty). Odsetek nie będzie na pewno – napisali w mailu że mają prawo do opóźnień ze względu na pandemię? czy aj mam więc też takie prawo nie płacić kredytów a mój pracodawca zusów na czas??!! niestety nie.
  Najgorsze, że nie ma ze strony zus żadnych deklaracji kiedy można się spodziewać wypłaty należnego zasiłku.
  Co możemy zrobić? pozew zbiorowy? sprawa dla reportera? rzecznik praw konsumenta? trybunał unii europejskiej? – to jest nierówne i niesprawiedliwe traktowanie.

 16. Justyna Odpowiedz

  Też przez to niestety przechodzę. Jestem na zwolnieniu od 4 marca. Szpitale, wyjazdy wkońcu operacja i dalsze leczenie. Z racji że pracuje w małej firmie po 33 dniach przejął mnie ZUS . Firma zawaliła sprawę bo nie wysłała do zusu Z3 człowiek sam musi wszystkiego pilnować 🤢 15 czerwca dotarły niezbędne papiery do zusu czyli teoretycznie 15 lipca powinnam dostać przelew. 22 lipca napisałam meila na adres zusu przedstawiając całą sytuację i prosząc o wypłatę. Po tygodniu dostałam odpowiedź że przekazuje wniosek do odpowiedniego oddziału. Decyzja przyszła z ostatnim dniem miesiąca a przelew ma być 12 sierpnia z wyrównaniem. Takie rzeczy tylko w naszym chorym kraju🤢

 17. AnnaE Odpowiedz

  Ja od 01.05 czekam na jakiekolwiek pieniądze z Zus nie dają sobie rady z wypłatami zasiłków!!!! Dlaczego przedsiębiorca z jednoosobową działalnością gospodarczą, który wykazał stratę w marcu na 1000 zł dostaje w ciągu 2 tygodni 5000 zł ze względu na tarczę antykryzysową!!!!

 18. Nirsana Odpowiedz

  Czekam już ponad 2 miesiące. Czy trzeba się upominać czy co należy robić?

  1. Kasia Odpowiedz

   Ja też czekam, dla mnie to jest nawet ciężkie do skomentowania, za co mamy robić opłaty? Kupować leki i środki potrzebne do życia? Pożyczać od wszystkich na około? Przydałoby się to chyba zgłosić do Uwagi czy coś w tym stylu.

 19. Wert Odpowiedz

  To jest chore jestem po operacji byłem na chorobowym i od 4 miesięcy czekam na pieniądze.Wróciłem do pracy a dalej nie mam zaległych pieniedzy z ZUS u.

 20. Kasia Odpowiedz

  Gdzie sprawdzę na profilu czy pracodawca przekazał z3

 21. Tomek Odpowiedz

  To jest skandal, trzeba nagłośnić tą sprawę i jakoś zgłosić to do mediów, albo zrobić protest pod ZUS, tak nie może być, mam 29 lat i ponad 200 000 zł wpakowałem w ZUS, a teraz gdy potrzebuje zasiłku chorobowego traktują mnie jak odpad. My nie możemy się z niczym spóźnić, a im nie można zrobić nic, nie możemy dłużej pozwolić na takie bezprawie. Jestem po leczeniu szpitalnym po operacji twarzoczaszki, też szybko nie podejmę żadnej pracy i co mam teraz X czasu bo nie ma tego określone czekać aż ZUS łaskawie się pochyli i wypłaci jakąś część środków ? To jest paranoja po prostu na co my sobie pozwoliliśmy w tym kraju, musimy się zjednoczyć i to zwalczyć, a sprawę ZUSu i tej celowej ich zwłoki trzeba nagłośnić. Niech oni się nie zasłaniają wzrostem wniosków, bo to są banalnie proste wnioski do rozpatrzenia i sporo osób też składa te pisma przez sieć. Oni specjalnie to robią aby ludzie się poddali i w chorobie z przymusu nie pobierali dalej zwolnien lekarskich tylko szli do pracy, żeby zrezygnować czekając na łaske ZUSu. To są nasze pieniądze, na które płacimy składki, a nie, że ktoś od was coś chce za darmo !

 22. Klaudia Odpowiedz

  Zgadzam się, że sprawa powinna zostać nagłośniona przez media. Czekam na wypłatę (jak tysiące innych ludzi) i się chyba nie doczekam, bo pieniądze na chleb na drzewie niestety nie rosną…

  Kontaktowałam się z ZUSem kilka razy, odpowiedź jest zawsze taka sama:
  „Nie wiem dlaczego tyle to trwa i nie wiem kiedy ZUS wypłaci Pani pieniądze. To pewnie przez pandemię. Z tego co widzę złożyła Pani wszystkie wymagane dokumenty, trzeba czekać…”, „Może Pani napisać skargę do dyrektora placówki…”

  I odpowiedź przemiłych konsultantów z CTO:
  Nazwa komunikatu: REF.COT1*****************6
  Data wysłania:
  2020-08-06 11:16
  Treść komunikatu:
  Dzień dobry,

  w związku z przeprowadzoną w dniu dzisiejszym rozmową telefoniczną informuję, że przekazałam zgłoszenie o weryfikację Pani sprawy przez właściwą placówkę ZUS.

  Dziękuję za kontakt z nami,
  w razie pytań zapraszam ponownie,

  U***** M****
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  Centrum Obsługi Telefonicznej
  tel. 22 560-16-00
  http://www.zus.pl

  Dodam, że sprawa nie wymaga przeprowadzenia żadnej kontroli, dokumenty, zwolnienia, druki i inne wymagane przez ZUS papierzyska zostały wysłane drogą elektroniczną przez portal ZUS.

  TVN UWAGA – nic innego chyba nie pozostaje?!

 23. Anna Odpowiedz

  Autentycznie pierwszy raz po 33latach pracy skorzystałam z L4 bo złamałam nogę..ZUS wypłacił mi chorobowe za 3dni …za zaległe 2mieiace jeszcze nie dostałam pieniędzy…to jest skandal nie ma za co żyć…nu im musimy na czas i co do dnia placicc składki ale oni mają jak zawsze czas…ponieważ nie można rządac odsetek to mają to gdzieś czy wypłaca na czas czy nie…żenada.i porażka Państwa Polskiego!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *