RN
TwitterFacebook

ZUS: Wypłata zasiłku opiekuńczego wydłużona

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 26 lipca. Ze świadczenia mogą korzystać rodzice, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie mogą zapewnić innej opieki swoim pociechom i muszą ją sprawować osobiście.

O szczegółach Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego:

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności w związku z zamknięciem żłobów, przedszkoli i szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Z zaświadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z powodu obawy przed COVID-19. Przerwa wakacyjna nie ma tu żadnego znaczenia. 

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych. Rzecznik wyjaśnia w jaki sposób złożyć wniosek:

– Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych www.zus.pl. Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS. 

Zasiłek ten nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

jt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 2 =