RN
TwitterFacebook

Żywy i życiodajny. O Kościele katolickim w Ghanie mówią klerycy misjonarze

O sytuacji Kościoła Katolickiego w Ghanie opowiadali klerycy Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie, Izak i Godfred podczas wizyty w siedzibie Radia Nadzieja.

Pochodzący z Ghany przyszli misjonarze wskazywali na różnice w sposobie przeżywania wiary w Polsce i na Czarnym Lądzie,zwrócili też uwagę na błędne wyobrażenia, jakie Europejczycy mają na temat Kościoła katolickiego w Afryce. Z wypowiedzi młodych kleryków jasno wynikało, że jest on żywy, aktywny i pełen zapału, choć katolików w Ghanie jest ponad czterokrotnie mniej niż protestantów.

W Polsce Kościół jest nieco spokojniejszy. U nas znacznie więcej się śpiewa, możesz nawet tańczyć przed ołtarzem, jeśli masz takie pragnienie. Od samego początku mszy św. jest dużo ruchu, choć po komunii świętej następuje moment wyciszenia i milczenia – mówił 25 letni Izak. Jego starszy o dwa lata kolega Godfred dodał, że na przełomie ostatnich lat dzięki pracy misjonarzy znacznie ułatwiony został dostęp do Pisma Świętego. Jeśli naprawdę komuś zależy, aby mieć w swoim domu Pismo Święte, może je zdobyć. Trzeba tylko chcieć – stwierdził kleryk Godfred. Rozmowa dotyczyła również nauczania religii w szkołach. Goście Radia Nadzieja wyjaśniali, że w Ghanie katecheza wygląda zupełnie inaczej. Społeczeństwo jest zróżnicowane religijnie, katolicy stanowią zaledwie 13% ogółu. Nie można zatem wszystkich uczyć dogmatów wiary katolickiej, co mogłoby naruszyć uczucia religijne. Wielu wyznaje islam, nie brakuje też przedstawicieli lokalnych obrządków noszących znamiona pogaństwa.

Godfred i Izak wspomnieli również o posłudze misjonarzy w Ghanie. Dobroczyńcy pomagają budować tamtejsze szkoły, pracują jako nauczyciele angielskiego i lekarze, pomagają bezdomnym i chorym cierpiącym na trąd. Pracy jest bardzo dużo.

Klerycy Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie przebywają obecnie w parafii Mały Płock, gdzie głoszą Słowo Boże i dają świadectwo, zachęcając przy tym do wspierania dzieł misyjnych.

Warto dodać, że w ciągu ostatnich lat daje się zauważyć wzrost zainteresowania Polaków tematyką misji. Z aktualnych danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji wynika, że w 100 krajach pracuje obecnie 2032 polskich misjonarzy, to o 25 osób więcej w stosunku do roku ubiegłego. Najwięcej służy w Afryce i na Madagaskarze.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *