Jak napisać dobrą i rzetelną recenzję?

Jak napisać dobrą i rzetelną recenzję?

W ostatnich czasach czytanie książek znów nabrało popularności, czego efektem jest znacznie większa ilość czytelników, a także zwiększona ilość wydawanych powieści. Po przeczytaniu lektury czytelnik ma w głowie wiele rozmaitych myśli odnośnie książki, którymi chce się podzielić z szerszą publiką, co umożliwiają recenzje.

Czym jest recenzja?

Recenzja to nic innego jak opinia na określony temat. W internecie możemy trafić na opinie na temat wielu produktów, usług, przedsiębiorstw lub firm. Ta forma oceny pozwala jej autorowi na przedstawienie swojej oceny. Jednakże recenzje są szczególnie ważne dla kupujących, to właśnie one nakierowują ich na kupno określonego przedmiotu ściśle zdefiniowanej firmy.

Typy recenzji

Opinie możemy podzielić na następujące typy:

 • krytyczna – krytyczna analiza danej pracy
 • przegląd literacki – ocena tekstów literackich
 • porównawcza – porównanie dwóch lub większej ilości dzieł
 • przeglądowa – krótki opis danego tekstu
 • przegląd systematyczny – zbiór badań, doświadczeń w danym aspekcie (na podstawie wielu dzieł)

Budowa recenzji

Recenzja nie jest skomplikowaną formą literacką. Składa się z faktów na dany temat oraz opinii autora. Warto również dodać uzasadnienie swojej oceny, ponieważ sprawi to, że recenzja zyska na wiarygodności i rzetelności. Należy zaznaczyć również fakt, że taka forma literacka musi być zwięzła i wyczerpująca. Nie powinno się opisywać fabuły danego utworu, ale poruszyć tylko niektóre istotne kwestie dzieła.

Cechy dobrej recenzji

Dobra recenzja powinna:

 • być krótka
 • być zwięzła
 • nie zawierać opisu fabuły
 • być rzetelna
 • zawierać opinię i jej uzasadnienie
 • być poprawna stylistycznie i gramatycznie

Gdzie umieszczać recenzje?

Recenzje umieszcza się na stronach internetowych, sklepach, forach i blogach. Tak naprawdę w obecnych czasach swoją opinię można umieścić wszędzie. Najlepiej jednak swoją ocenę umieścić bezpośrednio pod ofertą produktu, co pozwoli kupującym szybciej zorientować się czy dany produkt spełni ich oczekiwania.

Jak napisać dobrą recenzję?

Przed pisaniem recenzji należy określić typ opisywanego dzieła, a następnie zdefiniować konkretny typ recenzji, który chce się napisać. Ocenie powinien podlegać nie tylko wątek fabularny, ale także styl i język autora dzieła, które podlega ocenieniu. Warto zwrócić uwagę także na to, czy tekst jest dostosowany do konkretnej grupy czytelników, którą określa wydawca.

Recenzja jako źródło zarobku

Pisanie recenzji można traktować jako dodatkowe źródło dochodu. Istnieje wiele stron internetowych, które płacą za szczegółowe i rzetelne recenzje. Początkowo stawki nie są zbyt wysokie, ale z czasem, opinie danej osoby mogą stać się bardziej popularne, co będzie skutkować wzrostem stawek za każdą napisaną recenzję.

 

Poznaj najlepsze kryminały, które trzeba przeczytać!
Jak zacząć czytać szybciej?
Jak wgrać książki w Kindle?