RN
TwitterFacebook

Ponad światem

Gdy w latach 30. XX wieku narastało napięcie pomiędzy największymi potęgami Europy, w Himalajach szalała jużinna walka. Zespoły wspinaczy z Wielkiej Brytanii, nazistowskich Niemiec iStanów Zjednoczonych rywalizowały ze sobąw wyścigu o najwyższe szczyty świata, w tym Mount Everest i K2.

Wodróżnieniu od dzisiejszych wspinaczy mieli niewiele zdjęćimap czy sprawnej aparatury tlenowej, a w góry szli w skórzanych butach ibawełnianych parkach. O dziwo, na przekór wszystkiemu wkrótce dotarli dalej i wyżej, niżktokolwiek mógłsięspodziewać. A gdy tak sięstało, ich wyczyny przyciągnęły uwagęświata.Książka Ponad światem, opisująca wydarzenia rozgrywające sięw Londynie, Nowym Jorku, Niemczech, Indiach, Chinach i Tybecie, nie stanowi jedynie relacji z dokonańwspinaczy i historii ich życia, ale jest świadectwem pasji i ambicji, odwagi i szaleństwa, tradycji i innowacji, tragedii i triumfu. Scott Ellsworth snuje szaloną, z życia wziętąopowieść, gładko przenosząc czytelnika z ulic Manhattanu wświatła ramp londyńskiego West Endu, ze śmiercionośnych lawin na Nanga Parbat w sam środek zamieszek w Kaszmirze, a wreszcie w szalone górskie marzenia nowozelandzkiego pszczelarza Edmunda Hillary’ego imłodego uciekiniera z domu, Szerpy Tenzinga Norgaya.

Scott Ellsworth jest autorem The Secret Game, bestsellera z listy „New York Timesa”, i laureatem nagrody literackiej PEN/ESPN Award for Literary Sports Writing. Pisze o historii Ameryki na łamach „New York Timesa”, „Los Angeles Timesa” i „Washington Post”. Jest także autorem Death in a Promised Land, przełomowej relacji z masakry na tle rasowym w Tulsie w 1921 roku.

Scott Ellsworth, Ponad światem, Burda Media.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *