RN
TwitterFacebook

Pontyfikat na czasy zamętu

Wiele wątków nauczania Jana Pawła II jest obecnie jeszcze aktualniejszych niż było to 15 lat temu, gdy Papież odszedł z tego świata. Niestety, z biegiem lat myśl Jana Pawła II jest coraz mocniej zapomniana. Maciej Zięba OP, jako znawca katolickiej nauki społecznej i nauczania Jana Pawła II, zatroskany o losy Polski i Kościoła w naszej ojczyźnie, postanowił przypomnieć najważniejsze i uniwersalne lekcje głoszone przez Papieża z Polski. Chce tym samym otworzyć na nowo debatę na temat tego, co ważne i aktualne w nauczaniu wielkiego Papieża, by rozpocząć skuteczny proces odnowy Kościoła, a także proces odbudowy życia społecznego w naszej ojczyźnie.

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam zarzutów stawianych Papieżowi, związanych z tematyką gender, wadliwych nominacji czy pedofilii, jednak koncentruję się na priorytetach i tym, co ukształtowało Jana Pawła II. Dlatego wiele jest na tych stronach o Polsce – pisze Maciej Zięba OP we wstępie.

Dominikanin wskazuje korzenie dzisiejszych przemian oraz wyzwania, które stoją przed Kościołem i światem. Koncentruje się na tym, co najistotniejsze w pontyfikacie Jana Pawła II, tj. na priorytetach jego posługi oraz na tym, co go ukształtowało. Pamiętamy dobrze inauguracyjne przemówienie Papieża – „Przybyłem z dalekiego kraju”. Dlatego na wielu kartach tej książki jest mowa właśnie o Polsce, o doświadczaniu przez Karola Wojtyłę polskiej tradycji i historii oraz o ich interpretacji. Ale przede wszystkim książka ta mówi o dzisiejszych wyzwaniach stojących przed Kościołem i światem Zachodu. 

Radio Nadzieja objęło książkę patronatem.

Maciej Zięba OP, Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata, Wydawnictwo W drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − 2 =