RN
TwitterFacebook

19 lat rodzinnej pieśni patriotycznej w Drozdowie

W Muzeum Przyrody w Drozdowie wybrzmiały dzisiejszego wieczoru popularne i lubiane pieśni patriotyczne.

Zaśpiewała je publiczność razem z pomysłodawcami – rodziną Państwa Lipskich, którzy od 19 lat podczas listopadowych rocznic niepodległościowych organizują w siedzibie Muzeum otwarte spotkania z polską pieśnią patriotyczną. Specjalnie na tę okazję drukowane są śpiewniki, rodzina dba również o oprawę muzyczną wydarzenia. Dodatkowym elementem jest refleksja historyczna. Omawialiśmy już całą rodzinę Lutosławskich, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, kolejny z tematów dotyczył dzieci, które oddały życie za niepodległość Polski – mówi Katarzyna Lipska, prowadząca.

W tym roku omówione zostały osoby, których działania niepodległościowe miały istotny wpływ na losy kraju, mimo to zostały zapomniane. Takim właśnie bohaterem jest kapitan Meyer Cooper. Jego pradziadek walczył u boku Pułaskiego o niepodległość Ameryki. Przodkowie rodziny znali Tadeusza Kościuszkę. Prawnuk Coopera przyjechał do Polski i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczył również w II wojnie światowej jako pilot, później wrócił do Stanów i zajął się filmem, z czasem otrzymując Oskara za całokształt twórczości. Bardzo barwna postać – podsumowuje Katarzyna Lipska.

Krzysztof i Katarzyna Lipscy są pedagogami. Dwójka ich dorosłych synów – Paweł i Marek służy umiejętnościami muzycznymi przy pianinie, wokalnie wspiera ich brat Łukasz.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *