RN
TwitterFacebook

Blask konserwacji i nowe odkrycia w Muzeum Diecezjalnym

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu „Konserwacja muzealiów z kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Łomży – III etap realizowanego w latach 2018-2019.” w Muzeum Diecezjalnym w Łomży dobiegła końca konserwacja obiektów wyszczególnionych w zakresie zadania.

Należy zauważyć, ze dwuletni okres realizacji projektu wynikał z bardzo złego stanu artefaktów przekazanych do konserwacji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło to zadanie środkami w wysokości 202 000 tysięcy złotych, natomiast wkład własny Diecezji Łomżyńskiej, która jest organem prowadzącym muzeum wyniósł 56 723,59.
         
Część obiektów poddano specjalistycznym pracom w 2018 roku. Czasochłonna i pracochłonna była praca nad Graduałem z 1614 roku i Płaszczenicą z XIX/XX wieku. Obiekty były silnie zagrzybione i ulegały ciągłej destrukcji. Konserwacja w pierwszej kolejności polegała na ich strukturalnym wzmocnieniu, oczyszczeniu i odgrzybieniu, a następnie rozpoczął się żmudny proces przywracania ich do stanu, który pozwoli na ich prezentację w muzealnej przestrzeni. Na swoje miejsce w przestrzeni stałej ekspozycji wróciła także rzeźba alegoryczna i rzeźba Michała Archanioła. Obiekty zachwycają kunsztem ich wykonania i są cennymi muzealiami w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Zapraszam do oglądania dzieł w Muzeum, które dzięki wsparciu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wkładzie własnym Diecezji Łomżyńskiej odzyskały swój blask. Efekt prac konserwatorskich można też porównać na fotografiach zamieszczonych w galerii na stronie muzeum: www.muzeumdiecezjalne.lomza.pl

ks. dr Tomasz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *