TwitterFacebook

Elżbieta Dzikowska w Łomży! [FOTO]

Elżbieta Dzikowska – jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek odwiedziła Łomżę. W Muzeum Diecezjalnym spotkała się z młodzieżą, opowiadała ciekawostki z różnych stron świata, przypominała młodym o wartości życiowego optymizmu. Zainaugurowała tym samym swoją wystawę „Uśmiech świata”.

Elżbieta Dzikowska jest historykiem sztuki i organizatorem wystaw, jednak Polacy kojarzą ją między innymi z programu telewizyjnego „Pieprz i wanilia” emitowanego w Telewizji Polskiej w ponad 300 odcinkach. Wspólnie z mężem Tonym Halikiem dzielili się swoimi refleksjami z podróży, zachęcali do realizacji marzeń i życiowej aktywności.

Motywacji nie zabrakło również podczas czwartkowego spotkania Elżbiety Dzikowskiej z łomżyńską młodzieżą. W murach Muzeum Diecezjalnego dokumentalistka – zdobywczyni Grand Prix magazynu National Geographic, mówiła o swojej wizycie w Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i dziesiątkach innych miejsc, do których dotarła z kamerą lub aparatem. Pokazywała zdjęcia, odpowiadała na pytania młodzieży. Zachęcała przy tym do lepszego poznania własnego kraju i podróży po ojczyźnie. Ważne jest to, gdzie żyjemy – wyjaśnia Elżbieta DzikowskaJa chcę żyć w Polsce, tutaj kształtowana była moja tożsamość. Cechy osobowości możemy oczywiście nabywać niezależnie od zamieszkanego kraju i kontynentu. Szanujmy swoje pochodzenie i innych ludzi.

Autorka nagrodzonej Bursztynowym Motylem serii książek podróżniczych „Groch z kapustą” wielokrotnie podkreślała również wartość płynącą z życiowego optymizmu i pogody ducha. Trzeba być dobrym człowiekiem i tym dobrem się dzielić. Widziałam miliony uśmiechniętych twarzy z całego świata. Uśmiech zawsze łączy ludzi. Ułatwia kontakt i zapewnia bezpieczeństwo, jest najkrótszą drogą do serca. My Polacy musimy się jeszcze wiele nauczyć, bo na tle innych krajów wcale nie wypadamy dobrze. Wręcz odwrotnie, sporo narzekamy. Uśmiechając się, nic nie tracisz! – powtarzała podróżniczka.

Czwartkowe spotkanie z Elżbietą Dzikowską było inauguracją jej wystawy zatytułowanej „Uśmiech świata”. Na oglądających czeka blisko 40 fotografii uśmiechniętych twarzy ludzi zamieszkujących przeróżne zakątki Ziemi. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w łomżyńskim Muzeum Diecezjalnym do końca stycznia przyszłego roku.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *