RN
TwitterFacebook

GD: Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

W czasie epidemicznych obostrzeń nagrali cztery koncerty online. Teraz filharmonicy wracają do występów przed publicznością. O kulturze w czasach pandemii i nie tylko opowiadał na antenie Radia Nadzieja, Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Pierwszy “stacjonarny” koncert łomżyńscy filharmonicy i dwoje solistów na skrzypcach zagrają już dzisiaj (25.06.) w Kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Koncert rozpocznie się w czwartek o godz. 19.00. Wstęp jest wolny. W repertuarze znajdą się utwory klasyczne i łączące klasykę z rozrywką. Chwilami będzie poważnie, chwilami swobodnie. Dyrektor filharmonii nie ukrywa, że muzycy tęsknią za kontaktem z żywą publicznością:

– Oczywiście, że się stęskniłem. I to nie tylko ja. Myślę, że wszyscy nasi muzycy się stęsknili, jak również za sobą nawzajem, bo przecież pracowaliśmy w domach. No i to ja wiem, że nasi muzycy już bardzo, bardzo chcieli się wreszcie spotkać i sobie razem pograć. No i teraz wreszcie będziemy mogli muzykować wspólniemówi Jan Miłosz Zarzycki i dodaje, że organizacja koncertu w nowej rzeczywistości wymagała sporo pracy. – My muzycy musimy być w odpowiednich odstępach. To są odstępy półtorametrowe, więc na przykład nie mogą muzycy razem siedzieć przy jednym pulpicie, co dotychczas było zwyczajem. Teraz każdy będzie miał własny pulpit, własne nuty. Wszyscy będą rozstawieni w odpowiednich odległościach, co najmniej półtorametrowych. Również publiczność musi siedzieć w odpowiednich odstępach. Nie może wypełnić więcej niż połowę dostępnych miejsc. Wszyscy powinni mieć maseczki, aczkolwiek nie obowiązuje to tych, którzy maseczek nosić nie mogą. Jak wiadomo, prawo dopuszcza pewne wyjątki w wypadku artystów. Tymi wyjątkami będą instrumentaliści grający na instrumentach dętych. Oczywiście będziemy wszystkie środki ostrożności, możliwe do zrealizowania, przestrzegać. 

Z Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawiała Beata Borkowska: 

Pozostałe rozmowy z cykli “Gość Dnia” Radia Nadzieja”:

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − sixteen =