RN
TwitterFacebook

GD: Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży

Instytucje kultury wracają do pracy, choć wszelkie działania muszą być dopasowane do reżimu sanitarnego. W Regionalnym Ośrodku Kultury rusza Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich online. Więcej o konkursie i działalności placówki mówił dziś na antenie Radia Nadzieja, dyrektor Jarosław Cholewicki.

To były chyba wakacje dla nas wszystkich takie trudne, jedyne w swoim rodzaju – tak o czasie zamknięcia instytucji kultury mówi dyrektor Regionalne Ośrodka Kultury:

– Od marca, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytucję mieliśmy zawieszoną. Takich typowych zajęć, które prowadzimy na co dzień, nie mogliśmy realizować. Ośrodek był unieruchomiony, w takim sensie praktycznym chyba do 7 czerwca. Dopiero wtedy mogliśmy wrócić do zajęć praktycznych. Natomiast w tym okresie, kiedy no w zasadzie większość firm i instytucji nie mogły działać, w tym czasie próbowaliśmy coś robić. Udało nam się troszkę podremontować pomieszczenia, odświeżyć je. Oprócz tego staraliśmy się pokazywać twórczość, organizować konkursy online. Musieliśmy się bardzo mocno douczyć techniki online, internetowej, cyfrowej, co wydaje mi się, że nawet nam się udało.

Instytucja ponownie otworzyła swoje drzwi i zaprasza m.in. do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich online. Tradycyjne pieśni zarejestrowane za pomocą współczesnych urządzeń to sposób na spotkanie z kulturą w czasach koronowirusa. Twórcy ludowi mogą wziąć udział w jednej z kilku kategorii:

– Kategorie soliści, śpiewacy, śpiewająca kapela, soliści-instrumentaliści, czyli soliści grający na tradycyjnych instrumentach ludowych, gawędziarzy ludowych, kapel ludowych i zespołów śpiewaczych, też śpiewających acapella bez towarzystwa instrumentalnego mówi organizator konkursu, Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Jego zdaniem forma konkursu sprzyja międzypokoleniowej integracji:

– Dość fajna współpraca może być między wnukami, a dziadkami. Wiadomo, że starsze osoby, które dość często występują w tego typu imprezach nie koniecznie będą w stanie obsłużyć smartfona, natomiast albo ich dzieci, albo wnukowie na pewno z przyjemnością im pomogą. Jeśli będą kręcić tego dziadka czy babcię, czy zespół to może czegoś się nauczą, może czegoś posłuchają. 

Zgłoszenia w konkursie przyjmowaną są do 20 sierpnia. Szczegóły i regulamin znaleźć można na stronie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Z Jarosławem Cholewickim, dyrektorem ROK rozmawiała Beata Borkowska: 

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

BB/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *