RN
TwitterFacebook

IV EtnoSakralia Kurpiowskie

Rozpoczęły się IV EtnoSakralia Kurpiowskie. Koncert inauguracyjny „Gloria in excelsis Deo” odbył się w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Tegoroczny festiwal otworzyły utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Adama Tańskiego. Usłyszeliśmy także Glorię Antoniego Vivaldiego – dzieło wokalno-instrumentalne na chór, solistów (Monika Sendrowska – soprean i Aleksandra Gudzio – mezzosopran) oraz Festiwalową Orkiestrę Kameralną pod kierunkiem dyrygenta Piotra Gawrońskiego.

Jest to dla nas bardzo, bardzo ważny festiwal i cieszymy się, że gości on w naszym mieście – mówi pani Katarzyna – W małych miejscowościach, gdzie jest ograniczony dostęp do takich koncertów i do zaprezentowania w ogóle takiego chóru i takich utworów to dzisiejsze wydarzenie jest niesamowitym przeżyciem. Przyjazd tutaj takich artystów naprawdę ma dla nas ogromne znaczenie, szczególnie dla moich dzieci. Pokazuje nam szerszy świat i prezentuje muzykę, której nie ma na co dzień. Być może, któreś z nich kiedyś zainteresuje się taką muzyką, takim śpiewem czy takim graniem.

Wrażenia fantastyczne, bardzo nam się podobało, jesteśmy zachwyceni. Lubimy muzykę klasyczną, więc z przyjemnością wysłuchaliśmy koncertu– mówi pani Małgorzata.

Takie festiwale rozwijają wrażliwość muzyczną i przybliżają do Boga, w końcu jest to muzyka sakralna. W dzisiejszych czasach, w dobie komputerów, takie spotkanie z muzyką na żywo jest czymś wyjątkowym – mówi pani Monika.

Przed nami jeszcze sześć niedziel z muzyką klasyczną, w tegorocznej edycji połączoną także z utworami ludowymi. Koncerty potrwają do 18 czerwca i odbywać się będą w kościołach i ośrodkach kultury w różnych miejscach regionu.

Anna Sutuła

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *