RN
TwitterFacebook

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego: Prawie połowa z siedmiu tysięcy używanych na świecie języków jest zagrożona wymarciem

21 luty to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO, by zapobiegać procesowi wymierania języków. Według najnowszych badań prawie połowa z siedmiu tysięcy używanych na świecie języków jest zagrożona wymarciem. 

– Skala zanikania języków jest niepokojąca – mówi doktor Stanisław Kordasiewicz z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. I dodaje, że szacunkowo co kilka tygodni zanika jeden język. – Wraz z zanikiem danego języka zanika cała kultura, cała wiedza, która była w niej zakodowana.

W Polsce zagrożone wymarciem są m.in. języki kaszubski, łemkowski, śląski.

– W zasadzie każdy język mniejszościowy jest zagrożony wymarciem, różni się tylko skalą zjawiska – mówi ekspert.

Najbardziej zagrożony wymarciem jest językiem wilamowski. Dziś posługuje się nim grupa około 60 osób. W większości to osoby starsze powyżej 60 i 70 lat. Oprócz nich jest grupa osób młodych, którzy się uczą tego języka. Jedną z inicjatyw, które mają spowolnić wymieranie tego języka jest wydanie „Małego Księcia” w języku wilamowskim. Książka została przetłumaczona z języka francuskiego na język wilamowski. Nad wydaniem pracowali Tymoteusz Król i Joanna Maryniak. Ilustracje przygotowała Justyna Majerska-Sznajder. Wydanie zawiera słownik polsko-wilamowski. Wcześniej „Mały Książę” został już wydany po łemkowsku i kaszubsku.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony po raz 21. Na początku tego roku ONZ ogłosiło Międzynarodową Dekadę Języków Rdzennych.

IAR/Katarzyna Ingram/kwi/sk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *