RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Filharmonicy i gwiazdy w hołdzie dla Niepodległej

Kamil Bednarek, Maryla Rodowicz, Igor Herbut, Sound’n’Grace, Krzysztof Cugowski, a także Orkiestra oraz Chór i Chór Dziecięcy OiFP to tylko niektórzy artyści, którzy wystąpią 11 listopada na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Niezwykłe wydarzenie muzyczne, współorganizowane przez samorząd województwa, będzie transmitowane już jutro na antenach TVP1 i TVP Polonia.

Trzy kolejne rozbiory starły Polskę z map świata. W narodzie jednak nie zginął duch wolności i potrzeba życia w suwerennym państwie. Po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku przyniósł Polakom upragnioną wolność. By uczcić to doniosłe wydarzenie, w 102. rocznicę odzyskania niepodległości, gmach OiFP wypełni się dźwiękami muzyki znakomitych polskich kompozytorów i artystów.

Koncert z okazji Święta Niepodległości z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku to wspaniała okazja, by pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, w której się znaleźliśmy, móc świętować naszą wolność w swoich domach, w gronie rodzinnym – podkreśla marszałek Artur Kosicki. – Myślę, że każdy widz i starszy, i młodszy znajdzie tu coś dla siebie, bo obok klasycznych kompozycji i wykonań patriotycznych utworów, znajdą się też ich nowe aranżacje. A także piosenki prezentowane przez popularnych artystów – dodał. 

Organizatorzy koncertu przygotowali prawdziwą muzyczną wędrówkę z utworami, które w sposób ponadczasowy opowiadają o wolności, tradycji, nadziei i miłości do ojczyzny.

W operze wystąpią: Kamil Bednarek, Maryla Rodowicz, Tulia, Adam Stachowiak,  Skubas, Krzysztof Cugowski, Lanberry, Alicja Węgorzewska, Aleksandra Gintrowska, Józefina, Jan Pietrzak i Krystyna Prońko. Wraz z zaproszonymi solistami wystąpi Orkiestra oraz Chór i Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Pawła Kotli.

Artyści wykonają tradycyjne utwory i współczesne piosenki z kręgu muzyki rozrywkowej. Na repertuar koncertu złożą się utwory instrumentalne Chopina, pieśni Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego, pieśni patriotyczne i utwory z okresu 20-lecia międzywojennego oraz piosenki uniwersalne w treści, te sprzed dekad i te współczesne.

– Jako Samorząd Województwa Podlaskiego postanowiliśmy zaangażować się w organizację koncertu, ponieważ świętowanie patriotycznych rocznic jest dla nas bardzo ważne. W tym roku nie możemy spotkać się z mieszkańcami na tradycyjnych uroczystościach. Dlatego zapraszamy wszystkich Państwa do przeżycia Narodowego Święta Niepodległości wspólnie z artystami, Telewizją Polską i Województwem Podlaskim – mówi marszałek Kosicki.

Zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią, koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Ale wziąć w nim udział może każdy z bezpiecznego wnętrza swojego domu, dzięki transmisji na antenie TVP1 i TVP Polonia o godz. 17:35.

Koncert poprzedzi poranne „Pytanie na Śniadanie” (TVP2), w którym widzowie będą mogli spotkać się z uczestnikami wydarzenia i zajrzeć za kulisy tego przedsięwzięcia.

Link do wydarzenia na Facebooku.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − two =