RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Prawda emocji na scenie, czyli “Jesus Christ Superstar” na deskach Opery [FOTO]

Od 50 lat gości w teatrach całego świata, w Operze i Filharmonii Podlaskiej swoją premierą będzie miał 29 lutego. “Jesus Christ Superstar” jest “o ludziach, o emocjach, o bólu, który przeżywamy na co dzień” – informował na czwartkowej (09.01) konferencji Jakub Wocial, reżyser musicalu i jednocześnie odtwórca roli Jezusa.

Białostocką wersję musicalu współreżyseruje Santiago Bello, który odpowiada także za choreografię do spektaklu. Kierownictwo muzyczne powierzono Janowi Stokłosie, zaś Dorota Sabak zajęła się scenografią i kostiumami.

Spektakl nie daje artystom i widzom ani chwili wytchnienia. Jest niesłychanie fizyczny, przejmujący, bolesny. Od początku budujemy go na autentyczności emocji, które wynikają z dramaturgii i z muzykipodkreśla Jakub Wocial i dodaje:Materiał jest od początku do końca śpiewany “longiem”, nie ma scen mówionych – autentyczność jest tutaj podstawą wszystkich działań na scenie.

W jego ocenie spektakl trafi zarówno do osób wierzących jak i – jak to ujął – neutralnych religijnie. Każda osoba przeżyje go mocno.

80% scen napędzanych ruchem

Santiago Bello, oprócz współreżyserowania, odpowiada za choreografię, której w produkcji możemy znaleźć dwa typy.

Jest taniec typowo brodway’owski, jazzowy, standardowy dla każdego musicalu, ale też wykorzystujemy taniec współczesny, teatr tańca, który pomaga nam budować sceny aktorskie. Daje to bardzo piękny rezultat – śpiew, gra aktorska, taniec jako jedno – podkreśla Bello.

Rock opera

Jan Stokłosa zadbał o część muzyczną, on też przeprowadził casting na obsadę poszczególnych ról, która będzie złożona z nowych talentów.

Mamy doskonałą obsadę – mówi. – Role Judasza i Jezusa są bardzo wymagające wokalnie. Sama muzyka pozostawia pewne pole do interpretacji, oczywiście tematy są te same. Jest dużo momentów improwizowanych, możemy dobierać indywidualne brzmienia gitar i klawiszy. Przygotowanie muzyki do „Jesus Christ Superstar” to duża odpowiedzialność, ale i duża frajda, że można ją poukładać troszkę po swojemu.

Stokłosa podkreśla, że musical Andrew LLoyd Webbera i Tim Rice’a to przede wszystkim mocne dźwięki. – Muzyka jest oparta na rockowym bandzie – na gitarach, bębnach, basie. Ale w 13-osobowym składzie orkiestrowym znajdzie się pełne instrumentarium perkusyjne, które możemy wykorzystać. W tej muzyce będzie można odnaleźć bardzo dużo różnorodnych kolorów – dodaje.

Spektakl będzie się rozpoczynał niekonwencjonalnie. Koniec i długość jego trwania w dużej części będzie zależała od reakcji widzów. – Jakie będą emocje w Białymstoku? O tym się przekonamy pod koniec lutego (dokładnie 29.02 – przyp. red.) – zpowiada reżyser Jakub Wocial.

JESUS CHRIST SUBERSTAR – opis i obsada spekaklu

“Jesus Christ Superstar” to legendarny musical, który u progu lat 70. XX wieku stał się jednym z największych osiągnięć w historii światowego teatru muzycznego. Jego twórcy – Andrew LLoyd Webber i Tim Rice – zaproponowali nieco rewolucyjną wersję Ewangelii zinterpretowaną dla pokolenia Dzieci Kwiatów. Stworzyli niezwykłą rockową opowieść, w której postać Chrystusa została wystylizowana na pierwszego w dziejach idola.

Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni poprzedzających ukrzyżowanie.

Obsada:

Jezus: Jakub Wocial / Michał Grobelny;
Judasz: Łukasz Zagrobelny / Łukasz Mazurek;
Kajfasz: Bogdan Kordy / Roman Chumakin;
Piłat: Maciej Nerkowski / Krzysztof Szyfman / Kiryll Lepay;
Maria Magdalena: Dorota Białkowska / Monika Ziółkowska;
Herod: Bartłomiej Łochnicki / Krzysztof Stankiewicz;
Annasz: Przemysław Zubowicz / Krzysztof Gorczak;
Kapłan: Mateusz Stasiulewicz / Krzysztof Gorczak;
Przeznaczenie: Magdalena Masiewicz;
Szymon: Wojciech Ziółkowski / Przemysław Zubowicz;
Piotr: Bartłomiej Łochnicki / Mateusz Stasiulewicz.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 2 =