RN
TwitterFacebook

Polski wieczór na Zamku Królewskim w Grodnie

Burzą oklasków zakończył się koncert na Zamku Królewskim w Grodnie. W piątek 20 stycznia 2016 roku na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie Noworoczny koncert zagrała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Orkiestra wystąpiła pod batutą swojego dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, zaś jako soliści wystąpili: solistka Zürcher Sing Akademie (Szwajcaria) Katarzyna Rzymska-Diallo oraz solista Opery Narodowej Rafał Bartmiński. Przyszło tyle osób, że w majestatycznej Sali Senatorskiej zabrakło miejsc siedzących i część melomanów wysłuchała koncertu na stojąco.

Koncert rozpoczął się dostojnym Polonezem z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara. Następnie w przepięknym wnętrzu zabrzmiały najpiękniejsze arie i duety operowe i operetkowe, ogniste czardasze i pieśni miłosne autorstwa największych mistrzów: Georgesa Bizeta, Giuseppe Verdiego, Fraza Lehara, Imre Kalmana i Roberta Stolza. W programie koncertu nie zabrakło również muzyki polskiej: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, czy Kazimierza Hoffmana. Karnawałowej atmosfery dopełniły dzieła Johanna Straussa z tradycyjnym już i wykonanym wspólnie z publicznością Marszem Radetzkiego. Orkiestra bisowała wesołą „La spagnola” Vincenzo di Chiary, a zgromadzeni melomani żegnali artystów owacjami na stojąco.

Koncert swoją obecnością zaszczycił Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Magdalena Goc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 3 =