RN
TwitterFacebook

Region. Międzynarodowy sukces żeńskiego chóru „Schola Cantorum Bialostociensis”

Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku „Schola Cantorum Bialostociensis” to jedyny jednorodny chór, który znalazł się w gronie pięciu finalistów konkursu Ohrid Choir Festival. Grupa uwiodła jury swoimi głosami. 

XII edycja Ohrid Choir Festival odbyła się w dniach 23-26 sierpnia 2019 roku w Macedonii Północnej. W festiwalu wzięło udział 28 chórów z Turcji, Serbii, Macedonii Północnej, Węgier, Rumunii, Chorwacji, Danii i Polski. Międzynarodowe jury w składzie Zapro Zaprov (Macedonia Północna), Josef Surovik (Czechy), Denitsa Uzunova (Bułgaria), Anna Grabowska-Borys (Polska), Bülent Halvasi (Turcja) przyznało „Scholi Cantorum Bialostociensis” przyznało grupie bądź też jej członkom następujące nagrody i wyróżnienia:

• I miejsce dla całego chóru;

• Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu muzyki współczesnej (Marcin Gumiela – Facta es Lux);

• Nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu dla Anny Olszewskiej. Warto przypomnieć, że jest ona też dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” organizowanego przez Radio Nadzieja.

W czasie podróży do Macedonii Północnej chór wraz z polskim przewodnikiem zwiedził również Belgrad (stolicę Serbii), koncertował w kościele Św. Piotra Apostoła w Belgradzie i kościele Św. Cyryla i Metodego w Ohrid oraz spotkał się z ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie i Skopje (stolica Macedonii Północnej). Ten niezwykle bogaty w wydarzenia artystyczne i turystyczne międzynarodowy wyjazd Chóru Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku „Scholi Cantorum Bialostociensis” był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *