TwitterFacebook

Tykocin. Królewskie Śpiewanie 2019. Francuskie piosenki w wykonaniu Gośki Bańki

Festiwal w Tykocinie to muzyczna podróż. Jednym z przystanków jest wieczór z piosenką francuską w wykonaniu Gośki Bańki.

Gośka Bańka to kompozytorka, pianistka i wokalistka. Bez pamięci zakochana w piosenka francuskiej. Urodzona w Polsce, ale przez ponad 10 lat żyła w Paryżu. Wyjechała tam po uzyskaniu dyplomu w klasie fortepianu, gdzie studiowała język francuski w klasie Atelier de l’Écriture w Alliance Française w Paryżu. Następnie uczęszczała na wykłady do Studio des Variétés – Centre Supérieur de Formation des Musiques Actuelles oraz na studia w prestiżowej szkole aktorskiej Florent  – Court d’ Art Dramatiques na wydziale filmowym i teatralnym. Jest członkiem Zaiks i la Sacem – Société des Auteurs, Compositeurs et Éditeurs de Musique, autorem muzyki do piosenki Les Allées du Luxembourg dla francuskiej artystki Marie Amélie Seigner, do albumu Merci pour les fleur / Sony, na którym widnieją takie nazwiska jak Benjamin Biolay, Daniel Seff czy Jean Claude Vannier.

Jest wykonawcą piosenki Juliette / Sony, do której słowa napisał Jean Fauque (pisał dla Brigitte Bardot, Marie Laforêt, Patricia Kaas, Alain Bashung, Jacques Dutronc, Johnny Hallyday czy Vanessa Paradis) a muzykę napisał François Bernheim (pisał dla Serge Reggiani, Marie Laforêt i Patricia Kaas). Współpracowała również z Pierre Grillet, z Gonzales i z Arnaud Garoux. Koncertowała z Jackiem Cyganem w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce i na Festiwalu Filmowym Dwa Brzegi, zaśpiewała w Piwnicy pod baranami i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Polonia w Warszawie, w Ambasadziej Francji w Warszawie i w Ambasadzie Polski w Paryżu oraz w Centrum Pompidou. Jest finalistką konkursu Le tremplin du Réservoir w Paryżu. W Madrycie współpracowała z Miguel Angel Arenas – el Capi, producentem Mechano i Alejandro Sanz. Była gościem na płycie Tresesenta kostarykańskiej grupy Editus. Zdobyła Grand Prix w konkursie polskiej piosenki w Paryżu oraz byłą laureatką Złotej Piątki konkursu Bardów w Warszawie. Była gościem koncertu Europa dla Polski – Polska dla Europy w Oświęcimiu oraz grała koncert na Błoniach w Krakowie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Współpracowała z Romanem Rogowieckim, ze Zbyszkiem Górnym, a także z Maciejem Zieniem, na którego pokazie była gościem specjalnym, zagrała również na Warsaw Fashion Street. Współpracowała z Leszkiem Możdżerem nad utworem Toutes les femmes de Matthieu do filmu Wszystkie kobiety Mateusza.  Stworzyła i wyprodukowała spektakl muzyczny Właśnie kocham. Poświatowska, poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej, który został zarejestrowany na płycie przez Tadeusza Mieczkowskiego a nad szatą graficzną płyty czuwał Tomek Sadurski. Obecnie pracuje nad kolejną płytą, której producentem artystycznym jest Leszek Możdżer.

Koncert „Paris, Miasto Miłości”, piosenka francuska odbędzie się 20 lipca o godz. 21.30. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *