RN
TwitterFacebook

Tykocin: Musical i poezja śpiewana. Trzeci dzień festiwalu

Od pełnych energii studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku po liryczny koncert Jarosława Chojnackiego – tak przedstawiał się sobotni festiwalowy wieczór w Tykocinie. Czas na galę finałową!

Już sześć koncertów na VI. Festiwalu Królewskie Śpiewanie wybrzmiało dla tykocińskiej publiczności. Każdy z nich zakończył się niejednokrotnym bisem i wyróżnił czymś szczególnym. Sobotnie spotkanie zdecydowanie można określić wieczorem kontrastów.

Festiwal rozpoczęła nadzieja polskiej sztuki wokalnej – pełni młodzieńczej energii studenci specjalności musical Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Założycielem tej specjalności jest dyrektor artystyczny festiwalu – prof. Andrzej Nanowski. Pod jego kierunkiem młodzież przygotowała niezwykle barwny musical przepełniony największymi przebojami, które wybrali sami młodzi artyści jako te, które mają prowadzić ich przez całe artystyczne życie – zauważa dyrektor.

Po nich na scenie pojawił się artysta tworzący poezję śpiewaną. Jarosław Chojnacki, znany już miłośnikom Królewskiego Śpiewania, wprowadził publiczność w nastrój wyciszenia i skupienia. Jego kompozycje do wierszy wielkich mistrzów poezji polskiej poruszyły serce niejednego widza. W trakcie występu artysta, nawiązując do swojej zagranicznej trasy koncertowej, wspominał o wyjątkowym odbiorze, jakim cieszy się poezja śpiewana za granicą. Zaznaczył, że gatunek ten jest szczególnie bliski Polakom, ale na obcej ziemi darzą go również ogromnym szacunkiem. Tym samym potwierdziły się słowa wypowiedziane przez legendę tego nurtu, Krzysztofa Myszkowskiego, który podczas ostatniego koncertu w Łomży powiedział reporterom Radia Nadzieja, że polska poezja śpiewana jest „dobrem narodowym”.

Trzy dni festiwalu tykocińskiego były rozpisane jako preludium przygotowujące publiczność do szczególnego wydarzenia, Gali Finałowej Festiwalu. Ta koncepcja przygotowana przez dyrektora artystycznego prof. Andrzeja Nanowskiego sprawdziła się w poprzedniej edycji. Na scenie wystąpią wszyscy artyści z wyjątkiem wszechstronnie utalentowanego Macieja Miecznikowskiego, który zagrał koncert w piątek. Kiedyś miałem takiego managera, który mi zarzucał, że za dużo już tego wszystkiego, że nie można mnie zaszufladkować. A ja bym właśnie nie chciał, żeby mnie szufladkowano. Ja z tej jednej szuflady wychodzę ciągle do innej i do innej. Bo rzeczywiście – raz aktor, potem wokalista „Leszczy”, wokalista w oratoriach, potem znowu śpiewak operowy, trochę showman. Nawet z kabaretem występowałem – opowiadał.

Gala będzie okazją dla publiczności do ponownego przeżycia szczególnych emocji. Na scenie wystąpią twórcy czwartkowego „Kalejdoskopu uczuć” – Magdalena Molendowska, Marta Nanowska i Andrzej Nanowski. Tuż po nich zaśpiewa Dorota Osińska. W klasycznym musicalu zaprezentują się również Paulina Wojtowicz, Maciej Pawlak i Adam Pietrzak. Nie zabraknie także występu Jarosława Chojnackiego oraz artystów z Akademii Muzycznej w składzie: Wojciech Dolatowski, Dominika Eliasz, Dominik Fijałkowski, Aleksandra Kalfas, Anita Kostyńska, Julia Ostaszewska, Anna Piotrowska i Elżbieta Węgrzynowska.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *