RN
TwitterFacebook

Tykocin: Wielkie otwarcie Królewskiego Śpiewania [FOTO]

Wszystkie koncerty zakończone bisami, żywy dialog artystów z publicznością, miłe niespodzianki na scenie – tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień Festiwalu Królewskie Śpiewanie w Tykocinie.

Złożyły się na niego recital Doroty Osińskiej oraz wyjątkowa impresja muzyczna przygotowana przez dyrektora artystycznego Festiwalu, prof. Andrzeja Nanowskiego, zrealizowana zaś przez niego wspólnie z sopranistką Magdaleną Molendowską i skrzypaczką Martą Nanowską, mającą na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak Sting czy Jean-Michel Jarre. Festiwal został zainaugurowany koncertem „Kalejdoskop uczuć – kobieta i muzyka”, będącym próbą ukazania emocjonalnego bogactwa kobiecych serc. Aby to uczynić, prof. Andrzej Nanowski, jego córka Marta i Magdalena Molendowska posłużyli się między innymi repertuarem najwybitniejszych polskich kompozytorów, z Moniuszką, Szymanowskim i Chopinem na czele. Dzięki temu zrealizowany został drugi ważny cel koncertu – przypomnienie i podkreślenie trwającego przecież Jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na bis artyści wykonali Czardasza Silvy z operetki „Księżniczka Czardasza”.

Drugi koncert, zrealizowany w zupełnie innym klimacie, również okazał się wielkim sukcesem. Na scenie zaprezentowała się Dorota Osińska, osoba o wyjątkowej osobowości scenicznej, nabywająca warsztatu aktorskiego w warszawskim Teatrze Rampa, oklaskiwana już między innymi w Kanadzie, Niemczech i Francji. Artystka wielokrotnie nawiązywała swobodny dialog z publicznością, podkreślając, jak budująco wpływa na nią aura tykocińskiego Alumnatu i całego Festiwalu. Zaskakiwała, ale i sama została zaskoczona niezapowiedzianą obecnością na scenie dyrektora programowego Radia Nadzieja ks. Tomasza Trzaski, który oficjalnie zaprosił ją do udziału w kolejnej edycji Festiwalu Królewskie Śpiewanie. Uczynił to w imieniu swoim oraz ks. Tomasza Olszewskiego, dyrektora rozgłośni. Bis Doroty Osińskiej był jednym z najdłuższych w historii festiwalu. Artystka wykonała w nim utwory takich legend jak chociażby Eva Cassidy. Na gitarze i ukulele towarzyszył jej Paweł Stankiewicz.

Warto przypomnieć, że koncerty Doroty Osińskiej oraz prof. Andrzeja Nanowskiego wraz z córką Martą Nanowską i sopranistką Magdaleną Molendowską to wielkie otwarcie czterodniowego Festiwalu w Tykocinie. Wydarzenie potrwa do niedzieli. Piątek będzie dniem musicalu, ale na dziedzińcu zabytkowego Alumnatu wybrzmi też liryka w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego.

Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest Radio Nadzieja we współpracy ze sponsorami, partnerami projektu i mecenasami, na czele z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury. Ogromnym wsparciem i gościnnymi progami służy tykociński Alumnat, a także parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie oraz władze miasta.

pd/fot. xRSz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *