RN
TwitterFacebook

Uroczyste zakończenie Festiwalu Sacrum et Musica 2017

W niedzielę 8 października 2017 roku o godzinie 19:00 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła odbędzie się uroczysty koncert wieńczący XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. W tym roku wraz z Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wystąpi znakomity Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (kierownictwo chóru Krzysztof Kusiel-Moroz), a całość poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki. Wstęp wolny.

Warszawski Chór Chłopięcy i Męski powstał w roku 1990 z inicjatywy  Rektora ówczesnej Akademii Muzycznej im. F. Chopina Warszawie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest profesor UMFC Krzysztof Kusiel-Moroz. Chór współpracował z takimi sławami jak Antoni Wit, Kazimierz Kord, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk, Yoav Talmi, Philippe Herreweghe, Valeryj Gergiev, a także Krzysztof Penderecki, którego utwory (Pasja, Jutrznia, Credo) na stałe weszły do koncertowego repertuaru Chóru.

Chór odwiedził m.in. Holandię Niemcy, Francję Litwę, odbył trzy długie tournee po Japonii, koncertując w wielu prestiżowych salach koncertowych Tokio, Osaki, Nagoi, Hiroszimy i Nagasaki. Śpiewał Pasję K. Pendereckiego na festiwalach Echternach w Luxemburgu, Penderecki Festspielle w Muenster, Europaische Festwoche w Passau, Festivall de la Chaise Dieu. Także w Polsce współpracuje z największymi instytucjami muzycznymi takimi jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki Opera Narodowa, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.

Chór był laureatem 2 międzynarodowych konkursów: II miejsce na Europejskim Konkursie Muzykującej Młodzieży w Neerpelt (Belgia), i Złote Pasmo na Międzynarodowym Konkursie Śpiewu Chóralnego w Bratysławie (Słowacja). W 2007r został zwycięzcą jednego z najsłynniejszych europejskich konkursów: Seghizzi Corale w Gorizii we Włoszech. W lipcu 2012 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórlanym w Lecco we Włoszech.

W roku 2009 Warszawski Chór Chłopięcy został zaproszony na koncerty w ramach Polska Year w Wielkiej Brytanii, gdzie śpiewał Pasję K. Pendereckiego w Katedrze w Canterbury, a także dał kilkanaście koncertów w Londynie i regionie Cornwall.

W programie koncertu usłyszymy Requiem Johna Ruttera.

Koncert odbędzie się w niedzielę 8 października 2017 o godzinie 18:30 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25. Wstęp wolny.

 

FK im. Witolda Lutosławskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *