TwitterFacebook

Wieczornica patriotyczna w Jeziorku – 15. spotkanie pokoleń [FOTO]

Czwartkowa (09.11) wieczornica patriotyczna zakończyła roczne świętowanie jubileuszu 140-lecia Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Jeziorku. Podobne spotkania organizowane są co roku. Ubiegłoroczne poświęcone było genezie i dziejom Jeziorka. Wczoraj opowiedziana została ciekawa historia tamtejszej szkoły.

Listopadowe spotkanie pokoleń odbyło się już po raz piętnasty. Jak co roku zorganizowane zostało w formie wieczornicy patriotycznej. Zgromadzonym gościom przybliżona została bogata historia szkoły, oczywiście w oprawie pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Szkolne Słowiki”. Jego opiekunem jest Beata Sejnowska-Runo, dyrektor szkoły w Jeziorku. Po raz kolejny zabrzmiały najpiękniejsze i najbardziej popularne pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej oraz legionowej. A te jak podkreśla Beata Sejnowska-Runo, umacniają naszą dumę narodową, krzepią patriotyzm i budzą pozytywne uczucia ukierunkowane na drugiego człowieka. Przed publicznością jeziorkowską zaprezentowali się również absolwenci szkoły.

Oryginalność tej wieczornicy polega na tym, że można w czasie niej także te pieśni wykonywać, co dostarcza wielu niezapomnianych chwil i przeżyć – mówi pani Hanna, jedna z mieszkanek gminy Piątnica.

Wieczornica zgromadziła wielu gości. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, duszpasterze, absolwenci szkoły, mieszkańcy gminy Piątnica, stawiło się liczne grono przyjaciół i sympatyków szkoły.

Mam duże zobowiązania i wiele szacunku dla tej szkoły, bo tutaj nauczyłem się tabliczki mnożenia, pisania, czytania i takiego podkładu życiowego – podkreśla Tadeusz Rydzewski, jeden z najstarszych absolwentów szkoły.

Trudno uwierzyć, że jesteśmy najstarszą ze szkół, przynajmniej w naszej gminie – zaznacza Beata Sejnowska-Runo.

Gawędę historyczną na temat przeszłości szkoły w Jeziorku popełnił jej absolwent Tomasz Szymański, obecnie pracownik naukowy Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Mam ten zaszczyt i przyjemność, że będę opowiadał o historii tej szkoły, już 140-letniej, mojej szkoły w Jeziorku – mówi Tomasz Szymański. – Wiele doświadczeń odbija się w tym 140-leciu, różne okresy historii niosą różnego rodzaju informacje, przywołują dawne pokolenia uczniów i nauczycieli. Mamy tutaj między innymi wspaniały okres II RP i III RP, czyli czasy wolnej Polski, ale także okresy trudne, na przykład II Wojnę Światową i okres, w którym szkoła w Jeziorku nie działała, ale nauczyciele kontynuowali, potwierdzali jej istnienie poprzez tajne nauczanie – wyjaśnia rozmówca Radia Nadzieja.

Ksiądz profesor Witold Jemielity datuje powstanie szkoły w Jeziorku na rok 1877. Jeziorko należało wówczas do Cesarstwa Rosyjskiego.

Marzena Wiśniewska

 

2 kommentarze

  1. md Odpowiedz

    Niesamowicie aktywna ta Pani Dyrektor z Jeziorka jest, brawo!

    1. m Odpowiedz

      No przecież BEATA! Jak Pani Premier!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *