TwitterFacebook

45. urodziny gminy Łomża [FOTO]

Mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach rozpoczęły się główne obchody jubileuszu 45-lecia gminy Łomża. Po mszy uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach. Tam dokonano między innymi przekazania i poświęcenia sztandaru gminy z nowym herbem co było głównym wydarzeniem obchodów.

Na uroczystości do Kupisk zjechali się samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, różnych grup i instytucji. Nie zabrakło również licznie zgromadzonych mieszkańców gminy.

Uczestnikom uroczystości została zaprezentowana prezentacja pokazująca historię gminy, pierwszych jej naczelników, wójtów, to co zostało już zrobione oraz to jaki jest plan na jej dalszy rozwój. Nie zabrakło także wspomnień osób, którzy pracują na rzecz gminy już od wielu lat.

Najbardziej podniosłą chwilą wydarzenia było przekazanie i poświęcenie sztandaru gminy z jej nowym herbem. Nowy herb został ustanowiony decyzją rady w październiku zeszłego roku gdzie bobra odgryzającego pień drzewa i kłos zboża zastąpiło średniowieczne grodzisko, nad którym jest złoty ruszt jako atrybut św. Wawrzyńca, a w bramie grodziska jest głowa jelenia z porożem nawiązująca do herbu Łomży.

Wręczono także medale, odznaczenia oraz podziękowania osobom, które przyczyniły i wciąż przyczyniają się do rozwoju gminy w różnych sferach. Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości zjedli kawałek tortu przy akompaniamencie kapeli kurpiowskiej.

Jest to ogromne wzruszenie. Dla nas jest to wielkie wyzwanie i wielkie wyróżnienie. Już od teraz mieszkańcy gminy będą kroczyć w przyszłość pod wspólnym sztandarem. Ciężko jest zbierać słowa w takim dniu. Obchodzimy 45-lecie, wspominamy wszystkich, którzy tworzyli ten samorząd przez ostatnie 45 lat – mówi wójt gminy Łomża, Piotr Kłys.

Gminę za jej działania i rozwój chwalił członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski. Widać, że tu są dobrze wydatkowane pieniądze, wiele inwestycji się cieszy powodzeniem, wiele nowych inwestycji jest realizowanych. Ta uroczystość jest dobrą okazją do podzielenia się dobrymi informacjami, bo kolejne środki są przyznawane gminie z myślą o lokalnym samorządzie, o mieszkańcach gminy Łomża, ale też widać duże zaangażowanie samorządu, wójta, radnych. To wszystko wpływa korzystnie na poprawę życia mieszkańców.

Natomiast, aby nie było za słodko, emocje studzi przewodniczący rady gminy Mieczysław Kuzia. Nasza kadencja już się kończy. Na pewno zrobiliśmy dużo dobrego w gminie, dużo pieniędzy wykorzystaliśmy, dużo naszych wniosków przeszło, ale naprawdę są jeszcze problemy, na które są potrzebne pieniądze. Np. w Starych Kupiskach ulica Armii Krajowej jest prawie nieprzejezdna, a jest to ulica łącząca dwie główne jezdnie.

Gmina Łomża została utworzona 1 stycznia 1973 roku. Zajmuje obszar 208 km2 i położona jest wzdłuż południowego brzegu Narwi wokół Łomży. Znajduje się w niej 40 sołectw, w których mieszka ponad 11 tysięcy osób.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *