TwitterFacebook

600lat! Łomżyńskie historyjki obrazkowe – czyli komiks o Łomży [FOTO]

Z okazji 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, łomżyńska młodzież w ramach warsztatów organizowanych przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, przygotowała komiks, który opowiada między innymi o historii miasta, zachowując młodzieńczą fantazję. Wczoraj w galerii MDK-DŚT miała miejsce jego oficjalna premiera.

Każdego roku na Dni Łomży organizowane są konkursy plastyczne przez Annę Bureś, instruktorkę plastyki MDK-DŚT, które mają na celu uczestniczenie młodzieży i dzieci w obchodach miasta. W związku z tym, że 600-lecie jest dużym i wyjątkowym wydarzeniem, instruktorka chciała, aby było to coś wyjątkowego:

Razem z Patrykiem Lutrzykowskim, który jest absolwentem pracowni plastycznej w Łomży i zajmuje się rysowaniem komiksów zawodowo wpadłam na pomysł, że to może być komiks, który łączy słowo, tekst z ilustracją. Przy tej okazji można było uczestników warsztatów zapoznać z historią naszego miasta i tak się stało.

Komiks był tworzony pod okiem historyka Michała Kaczyńskiego, który w sposób przystępny opowiedział uczestnikom warsztatów o historii miasta: 

Dzieci przetworzyły to na własny sposób i tak powstały komiksy. Ich rysowanie było poprzedzone różnymi ćwiczeniami kształcącymi umiejętność rysowania komiksów.

Do 40-stronicowego wydawnictwa trzeba było wybrać prace najciekawsze, niekoniecznie najlepsze, aby te historie się nie powtarzały i wnosiło coś nowego.Osób, które dołożyły swoją cegiełkę, większą lub mniejszą, do tego wydawnictwa jest około 20. W różnym wieku, od 7 do 19 lat.

Komiks podzielony jest na kilka rozdziałów. Jest rozdział poświęcony legendom, historii, znanym twarzom i postaciom z Łomży, jest też rozdział pod tytułem zmyślaki, który ma na celu pokazanie różnych historii, które powstały poprzez kreatywne i twórcze myślenie uczestników jak np. Łomża za tysiąc lat.

Ostatnia historyjka w komiksie kończy się „cdn…”, a więc mieszkańcy Łomży już mogą czekać na część drugą komiksu.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *