RN
TwitterFacebook

90 mln złotych na Koła Gospodyń Wiejskich. Trwa rejestracja [FOTO]

– Ta ustawa daje wiele możliwości jeżeli chodzi o działalność Kół Gospodyń Wiejskich. Przede wszystkim otrzymają one od trzech do pięciu tysięcy złotych dofinansowania – mówiła dziś (19.12) podczas konferencji prasowej w swoim biurze poseł Bernadeta Krynicka z Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspólnie z łomżyńską posłanką namawiali do zakładania tego typu kół i starania się o wyżej wymienione pieniądze na ich działalność.

Koła, które zarejestrują się jeszcze przed 27 grudnia i do tego też czasu złożą wniosek o dofinansowanie, mogą liczyć na pieniądze za ten rok. – Mamy na to w rządzie łącznie 90 mln złotych – mówi poseł Krynicka. To jednak nie jedyna zmiana, którą odczuje lokalna społeczność zrzeszona w takiej inicjatywie. Ustawa gwarantuje im m.in. zdolność zarobkową. – Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły prowadzić swoją działalność, zarabiać na rękodziele, czy produkcji regionalnej żywności – dodaje Bernadeta Krynicka. Co ważne, za działalność statutową do 100 tysięcy złotych nie będzie pobierany podatek dochodowy, a do 200 tysięcy podatek vat. – O tym wsparciu mówił pan premier we wrześniu. Chciałam państwu powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymujemy w samorządzie i dzięki temu Koła Gospodyń Wiejskich będą miały ogromne wsparcie – puentuje łomżyńska posłanka.

W związku z przyjętą ustawą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozszerza swoją działalność o zakres społeczny. – Będzie prowadziła krajowy rejestr Kół Gospodyń Wiejskich. Kierownicy 316 biur powiatowych uzyskali upoważnienie prezesa ARiMR do wydawania decyzji o wpisie do rejestru, jak również wydawania decyzji o przyznaniu pomocy finansowej – mówi dyrektor podlaskiej ARiMR Wiesław Grzymała. Jak dodaje, jest to dodatkowe działanie agencji w końcówce roku, które jeszcze w okresie świątecznym nie będzie łatwym zadaniem. – Jestem pewny, że mu podołamy – dodaje dyrektor Grzymała.

Koło Gospodyń Wiejskich może założyć co najmniej 10 dorosłych osób (zarówno gospodyń, jak i gospodarzy) mieszkających na terenie, gdzie powstaje inicjatywa. – Według dzisiejszych danych, na godzinę 12:00, takich wniosków, jeżeli chodzi o koła już istniejące złożono 21. W przypadku nowopowstałych 85. To pokazuje, że zainteresowanie tym tematem jest duże – informowała Anna Godlewska, która jest odpowiedzialna za rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich w podlaskiej ARiMR.

Ilość pieniędzy będzie przyznawana kołom zależnie od liczby ich członków. Od 10 do 30 osób zrzeszonych w KGW otrzyma pomoc w wysokości 3 tysięcy złotych. Od 31 do 75 – 4 tysiące złotych, a powyżej 75 będzie to 5 tysięcy złotych.

Do dzisiaj (19.12) w podlaskiej ARiMR zarejestrowanych było 106 kół, z czego np. z powiatu łomżyńskiego 4, a z zambrowskiego 10.

pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *