RN
TwitterFacebook

Choinka po świętach – to nie problem

Święta minęły. Przypominają o nich drzewka choinkowe, które jeszcze tu i tam zdobią nasze mieszkania. Co zrobić z żywym drzewkiem, gdy igły zaczną przebarwiać się na żółto i opadają masowo?

Choinkę możemy wyrzucić do kosza albo pozbyć się jej rozsądniej i zawieźć z powrotem do lasu. – Możecie Państwo wywieźć choinkę do lasu i na pewno z tego powodu nie zostaniecie ukarani – mówi Dariusz Godlewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża. – Utylizacja takiej choinki jest dla przyrody bezproblemowa – dodaje nadleśniczy. Żywe drzewko jest ekologiczne i ulega naturalnej fermentacji. Można także wykorzystać je na opał, a popiół drzewny zastosować jako nawóz.

Drzewko iglaste w doniczce może przetrwać nawet kilka tygodni w domu. Jeśli kupiliśmy taką właśnie choinkę, przesadźmy ją do ogrodu. Jak prawidłowo to zrobić? Duże znaczenie ma to, w jakich warunkach jest trzymane w domu. Także wystawienie go na zewnątrz powinno następować stopniowo, aby ponownie się zahartowało. Gwałtowne przeniesienie go na mróz z pomieszczeń, w których panuje temperatura powyżej 20 st. C sprawi, że iglak nie przetrwa. – Jeśli przetrzymamy drzewko, jesteśmy je w stanie uratować. – Jest spora szansa, że przyjmie się, choć to niełatwe – zaznacza Marek Gruzeł, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nowogród. Pamiętajmy, że niewielki iglak, który posadzimy do ogrodu, po kilku latach będzie dużym drzewem. Zostawmy zatem odpowiednio dużo miejsca, aby go później nie przesadzać.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *