RN
TwitterFacebook

Co z przejściem dla pieszych na ulicy Niemcewicza? [FOTO]

Przejście dla pieszych na ul. Niemcewicza w Łomży na wysokości Przedszkola Publicznego nr 14 i sklepu handlowego, zostało wykonane na przełomie 2015 i 2016 roku. Pod koniec ubiegłego roku do Urzędu Miejskiego wpłynęła petycja złożona przez właścicieli sklepu z podpisami ponad 300 osób, w którym znajduje się prośba o jego likwidację lub przeniesienie. W piśmie podnoszone są argumenty dotyczące względów bezpieczeństwa.

Do petycji została załączona lista podpisów, na której znajdowało się ponad 300 nazwisk. Wśród osób, które podpisały się pod dokumentem był również podpis dyrektora Przedszkola Publicznego nr 14. Ciekawą sprawą jest fakt, iż dyrektor przedszkola mówi portalowi 4lomza, że petycja była przedstawiana w sprawie zmiany lokalizacji przejścia, a nie jego likwidacji. Duży ruch dostawczych samochodów i natężenie aut osobowych, parkujących na parkingu przy pawilonie handlowym, utrudniały widoczność dla osób chcących przejść przez przejście. Urząd Miejski o opinię dotyczącą likwidacji przejścia zwrócił się do policji, która pozytywnie ten wniosek zaopiniowała. Stąd też została podjęta decyzja, że ze względów bezpieczeństwa przejście zostanie zlikwidowane.

Wpływ na duże natężenie ruchu na tej ulicy ma fakt, iż zamknięty jest odcinek ulicy Zawadzkiej w związku z prowadzonym tam remontem. Część kierowców, którzy normalnie poruszają się ulicą Przykoszarową i skręcają w ulicę Zawadzką, obecnie poruszają się ulicą Niemcewicza. Stąd też wzmożony ruch na tej drodze – mówi Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.

Dosłownie kilkanaście metrów dalej od zamkniętego przejścia dla pieszych znajduje się drugie, umożliwiające bezpieczne przejście przez ulicę. Jak mówi Łukasz Czech, nierzadko zdarza się, że zamiast przejść kilkadziesiąt metrów dalej do drugiego przejścia, to rodzice ryzykują życiem swoim i dzieci przechodząc w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Faktycznie tak jest. Rodzice razem z dziećmi wychodzą z przedszkola i przechodzą przez ulicę w niewyznaczonym do tego miejscu. Nasuwa się pytanie, czy lepiej ryzykować i przejść szybciej czy podejść niewiele dalej, ale bezpiecznie?

Okazuje się także, że dla większości mieszkańców nie ma żadnego znaczenia, którym przejściem mają przychodzić. Specjalnie dzisiaj zwróciłam na to uwagę i przeszłam tą drogą, którą nigdy nie chodzę, aby sprawdzić jak to jest z tym przejściem. Okazuje się, że nie ma to żadnego znaczenia, bo jest drugie bardzo blisko – mówi jedna z łomżanek. Na tym przejściu, które jest otwarte jest bardziej bezpiecznie – twierdzi kolejna z kobiet. Oczywiście są też głosy, że przejście, które zostało zamknięte było bezpieczniejsze. Tam jest lepsza widoczność niż na tym przejściu, szczególnie dla dzieci. Jak dzieci idą ze szkoły i tu przy przejściu jest parking i jak stoi większy samochód, to nie widać czy coś jedzie od Przykoszarowej – sądzi mężczyzna.

W planach jest remont ulicy Niemcewicza. Obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna i jeżeli znajdą się środki, to w przyszłym roku mogłaby zostać wykonana – mówi Łukasz Czech. W ramach poprawienia bezpieczeństwa w tym miejscu, planowane jest podniesienie skrzyżowania ulicy Niemcewicza z ulicą Śniadeckiego, co by wpływało na spowolnienie ruchu w tym rejonie.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *