RN
TwitterFacebook

Codzienność autystyka – fakty, mity… życie. Konferencja w PWSIiP

O faktach i mitach związanych z autyzmem mówiła Monika Kożuchowska – Dojlido podczas specjalnej prelekcji zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Dyskusja była częścią Konferencji „Kolorowy Świat Autyzmu” wpisanej w obchody Dni Autyzmu w Łomży.

Monika Kozuchowska Dojlido – matka dwóch autystycznych nastolatków, Dominiki i Tomka –  wyjaśniała między innymi, że na zachowanie dzieci autystycznych mogą mieć wpływ tak delikatne czynniki, jak choćby pory roku.

Na wiosnę wszystko się budzi. Autyści są wtedy narażeni w sposób szczególny na nowe bodźce i doświadczenia. Zimą jest szaro i monotonnie, gdy wtem zmieniają się kolory, dźwięki i zapachy. Autystykowi może to przeszkadzać – podkreślała prelegentka. Monika Kożuchowska – Dojlido odpowiedziała również na pytanie słuchaczy, jak przebiega dojrzewanie dzieci z autyzmem. Opierając się na zdobywanej latami wiedzy i doświadczeniu we własnej rodzinie, zaznaczyła, że dla młodego autysty dojrzewanie jest pewnego rodzaju zaskoczeniem. Zmienia się ciało, ewoluują również emocje. U wielu nastolatków cierpiących na autyzm dojrzewanie jest mieszaniną płaczu i śmiechu. Ich dojrzewanie jest po prostu bardziej intensywne – wyjaśniała trenerka personalna.

Dwudniowa Konferencja pt. „Kolorowy świat autyzmu” odbywała się w łomżyńskiej Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości. Przez całą sobotę i niedzielę uczestnicy – rodzice, opiekunowie, pedagodzy, przedstawiciele służb mundurowych – brali udział w dyskusjach i warsztatach związanych ze zjawiskiem autyzmu. Mówiono o właściwym stawianiu diagnozy oraz metodach wspierania wychowawczego dzieci autystycznych. Pokazywano również zabawy stymulujące ich rozwój. Wydarzenie nawiązywało do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzony jest rokrocznie 2 kwietnia.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *