RN
TwitterFacebook

Czuwaj! XXIV Ogólnopolski Zlot Druha Szarego

W Łomży i Drozdowie trwa XXIV Ogólnopolski Zlot Druha Szarego. Wydarzenie upamiętnia postać księdza prałata Kazimierza Lutosławskiego – żyjącego na przełomie XIX i XX w. wybitnego intelektualisty, kapłana i pedagoga, który wpisał się w historię światowego skautingu jako twórca Krzyża Harcerskiego oraz jeden z największych propagatorów myśli harcerskiej wśród młodzieży.

W zlocie biorą udział gromady zuchowe, drużyny i przedstawiciele środowisk harcerskich z Łap, Przemyśla, Ostrołęki, Warszawy, Krotoszyna, Włoszczowej, Jedwabnego, Skawiny, Golubia-Dobrzynia i Łomży. Spotkaniu towarzyszy specjalnie ułożony na tę okoliczność program.

Duchowi spadkobiercy idei Druha Szarego odwiedzili jego rodzinny dom w Drozdowie, gdzie współcześnie mieści się Muzeum Przyrody – instytucja kultury o znaczeniu strategicznym dla zachowania pamięci o rodzie Lutosławskich, realizująca przy tym swoje statutowe zadania z zakresu lekcji o faunie i florze Polski.

Spotkanie w Dworze Lutosławskich poprzedziła droga krzyżowa, poprowadzona przez o. hm. Jana Bońkowskiego – kapelana łomżyńskiego hufca ZHP i księdza phm. Roberta Szulenckiego – duszpasterza harcerzy.  Marcin Rydzewski – kustosz dóbr pozostających w Dworze Lutosławskich przybliżył zgromadzonym życie i działalność Druha Szarego.

Rozważań słuchała między innymi 14-letnia Agnieszka Stec – zastępowa w drużynie Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwone Maki” im. Bohaterów Monte Cassino w Skawinie niedaleko Krakowa:

Harcerstwo to moje hobby, moja główna pasja i kocham wszystko, co się z tym wiąże: surwiwal, wychowanie młodzieży, kształtowanie charakterów. Moi rodzice byli harcerzami. Do drużyny przystąpiłam jak byłam jeszcze mała, więc zaczęłam od zuchów. Potem był drobny kryzys, ale wróciłam. Generalnie wygląda to tak: zbiórki mamy co tydzień. Uczymy się wielu rzeczy naprawdę innych – budowania granatu, teorii różnych rodzajów broni, zakładania maski gazowej itd. Czynimy też konkretne zadania z myślą o drugim człowieku – harcerze pomagają w kuchniach, wyjeżdżają na biwaki i obozy integracyjne. Moim zdaniem właśnie w tą stronę będzie szło współczesne harcerstwo. Żyjemy w czasach pokoju, za to mnóstwo jest ludzi potrzebujących pomocy. Wydaje mi się, że skończyły się już czasy ogromnego wojska, więc pole do działania dla harcerzy będzie stanowił człowiek potrzebujący pomocy. I oczywiście wychowywanie młodszych… Tutaj doszukiwałabym się przyszłości skautingu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, towarzyszących XXIV Ogólnopolskiemu Zlotowi Druha Szarego, była uroczysta Sesja Rady Gminy Piątnica, poświęcona w całości sprawie nazwania ronda w Piątnicy imieniem Druha Szarego. Uchwałę przyjęto jednogłośnie w obecności wszystkich 15. radnych gminy i jeszcze tego samego dnia o 14:00 nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowego znaku informującego kierowców, na jakie rondo wjeżdżają.

W rozmowie z portalem wzasiegu.pl Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica i podharcmistrz, podkreślił, że jako mieszkaniec Piątnicy mija to rondo bardzo często i będzie w sposób szczególny wracał myślami do dzisiejszych wydarzeń:

Jestem harcerzem i zawsze będę się nim czuł. A ostatnia drużyna, którą prowadziłem aż do 1998 roku, nosiła imię właśnie księdza Kazimierza Lutosławskiego. Przybliżałem jego postać przez lata młodym. Jest to w końcu twórca krzyża harcerskiego, godła skautów. Dziękuję zatem wszystkim radnym i mieszkańcom, że przychylnie odnieśli się do pomysłu.

W Muzeum Przyrody w Drozdowie można aktualnie zobaczyć wystawę ukierunkowaną na postać Kazimierza Lutosławskiego, obejmującą również czas jego dzieciństwa i młodości. Przy tej okazji należałoby wspomnieć dokładniej samego Druha Szarego. Sylwetkę kapłana przybliża Tomasz Szymański – adiunkt Muzeum Przyrody w Drozdowie:

Trzeba nadmienić, że jako kapłan był posłem na Sejm RP. Dzisiaj może to nieco zastanawiać, ale pamiętajmy, że kapłani zasiadali w ławach poselskich. Mieliśmy wtedy do czynienia z innym rozumieniem tego, co dzisiaj nazywamy rozdziałem Kościoła od państwa. 44 letnie życie księdza Kazimierza Lutosławskiego było niezwykle pracowite. Gdybyśmy zrobili krótki przegląd jego wszystkich życiowych aktywności, lista ta byłaby imponująca. Był przecież lekarzem – skończył studia na Uniwersytecie w Zurychu. Po powrocie do kraju zaangażował się w organizację niezależnego polskiego szkolnictwa. Stworzył elitarną prywatną szkołę o nazwie „Ognisko Wychowawcze Wiejskie”, gdzie wzory pedagogiczne czerpał i przeszczepił z Anglii. Studia podjął na prestiżowej szkole nauk politycznych właśnie w Anglii. Był również działaczem politycznym, współpracownikiem Romana Dmowskiego, członkiem Ligi Narodowej. Najważniejszą jego drogą życiową było jednak kapłaństwo. Sam stwierdził, że urodził się, by nosić sutannę. Nie możemy również pominąć faktu, że to właśnie ksiądz Kazimierz Lutosławski jest twórcą preambuły do Konstytucji z 22 marca 1921 r.

XXIV Ogólnopolski Zlot Druha Szarego zakończy się 12 marca, w niedzielę. Uroczystości dopełni Msza święta o godzinie 9:00, którą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży odprawi biskup Tadeusz Bronakowski. Intencja wiodąca – dalszy pomyślny rozwój polskiego harcerstwa. 

PD

6 komentarzy

 1. Aleks Odpowiedz

  Super relacja , dobre zdjęcia,

  może wrócicie do czołówki łomżyńskich portali

 2. Kędzior Odpowiedz

  Czuwaj Druhowie
  pozdrawiam druha Krzyśka , widzę że jesteś wójtem , dobrze że wspierasz harcerzy
  pozdro – Kędzior

 3. Karol Odpowiedz

  To była dobra harcerska impreza

 4. Agawa Odpowiedz

  W Drozdowie jest górka harcerska – może za rok na zlocie ją oznaczymy jakąś tabliczką

  Może trza do Pana Wójta zwrócić się z wnioskiem i pewnie nie będzie problemy
  Co wy na to Druhowie

 5. Aleks1 Odpowiedz

  Super pomysł

 6. leks Odpowiedz

  harcerze górą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *