RN
TwitterFacebook

Czy Łomża będzie drugim Neapolem?

Na środowej sesji Rady Miejskiej Łomży większość radnych odrzuciła wprowadzony na początku obrad projekt uchwały dotyczący podwyżki cen za odbiór i wywóz śmieci z miasta. Obowiązująca umowa kończy się z dniem 31 stycznia. Nowe rozstrzygnięcia zakładały podwyżkę. W takim razie co dalej? Czy Łomży grozi przydomek „drugiego Neapolu”?

Te obawy są co najmniej przedwczesne, a dzisiejsze rozstrzygnięcie, nawet jeżeli odroczy sprawę na pół roku, to raczej nie spowoduje, że raptem po 1 lutego w mieście będą rosły sterty śmieci. Zapewne prezydent wprowadzi wariant „b” i wywózką śmieci zajmą się służby mu podległe. Tym niemniej otwarty już przetarg na odbiór i wywóz śmieci z miasta trzeba będzie unieważnić.

Prezydencki projekt zakładał podwyżki w zależności ilości osób w gospodarstwie domowym. Najmniej dotkliwie podwyżkę odczułyby osoby samotne w zabudowie wielorodzinnej w przypadku segregowania odpadów – z 11,- na 14,- złotych, najwięcej gospodarstwa dwu lub więcej osobowe w zabudowie jednorodzinnej, niesegregujące odpadów – z 41,- na 60,- złotych. Średnia proponowanych podwyżek to 33,7 procent.

To, że dziś radni zdecydowali o niepodnoszeniu opłat za odbiór i wywóz śmieci nie znaczy, że tak już będzie zawsze. Temat wróci najpóźniej za pół roku.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowali: Witold Chludziński, Hanka Gałązka, Wiesław Grzymała, Ireneusz Cieślik, Łukasz Kacprowski i Adam Zwierzyński. Przeciw byli: Maciej Borysewicz, Ewa Chludzińska, Dariusz Domasiewicz, Marianna Jóskowiak, Alicja Konopka, Janusz Mieczkowski, Jan Olszewski, Stanisław Oszkinis, Zbigniew Prosiński, Edyta Śledziewska, Lech Śleszyński, i Andrzej Wojtkowski. Od głosu wstrzymały się: Anna Gorzoch, Wanda Mężyńska i Elżbieta Rabczyńska.

Do tematu powrócimy w czwartkowym programie Radia Nadzieja „Na czasie”, w jego drugiej części po godzinie 14:30. Do studia zostali zaproszeni radni Witold Chludziński (głosował „za”) i Janusz Mieczkowski (głosował „przeciw”).

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *