RN
TwitterFacebook

Diecezja łomżyńska. Nie będzie centralnych dożynek

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski zabrał głos w sprawie tegorocznych dożynek diecezjalnych. W tym roku, w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, nie odbędą się centralne uroczystości.  

Drodzy Rolnicy, Siostry i Bracia w Chrystusie!

               Każdego roku pod koniec lata patrzymy z wdzięcznością na naszych rolników i tych wszystkich, którzy trudzą się uprawą roli. Ziemia jest matką, która nas żywi. Jest to dla nas cudem, a  jednocześnie powodem do ogromnej wdzięczności Panu Bogu za Jego błogosławieństwo, a rolnikom za trud uprawy roli.

               Ten rok jest zupełnie wyjątkowy. Wiosna przyniosła nam ogromną suszę. Byliśmy pełni obaw o plony. Długotrwała susza nie tylko budziła nasz niepokój, ale stawiała pytania, czy na naszych stołach nie zabraknie chleba. Bóg bogaty w miłosierdzie zlitował się nad nami i wysłuchał wołania swoich dzieci. Stwórca pobłogosławił tegoroczne plony, a ziemię użyźnił deszczem, ogrzał słońcem i uchronił nasze plony przed żywiołami. Po zakończonych żniwach możemy z wdzięcznością wołać: „Ziemia plony już wydała, Bóg dał nam błogosławieństwo, niech rozbrzmiewa Jego chwała w każdym czasie w każdym miejscu”. Te słowa chcemy dziś wyśpiewać świętując w naszych parafiach dziękczynienie za zebrane płody ziemi. Stajemy przed Stwórcą z wdzięcznością za Jego opiekę i błogosławieństwo. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa nie organizujemy w tym roku tradycyjnych centralnych dożynek, ale w poszczególnych parafiach naszej diecezji dziękujemy za tegoroczne plony ziemi, sadów i ogrodów.

               Drodzy rolnicy, wyrażam uznanie i wdzięczność za Wasz  trud i ciężką pracę. To dzięki Wam w tym trudnym roku zmagania się z koronawirusem nie zabraknie na naszych stołach chleba, także tego do sprawowania Eucharystii. Wraz z całym duchowieństwem, osobami życia konsekrowanego i wszystkimi diecezjanami, którzy korzystamy z płodów ziemi, będących owocem Waszej ciężkiej i wytrwałej pracy włączam się w dziękczynienie Te Deum.

               Świętując dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi prośmy Boga bogatego w miłosierdzie, aby zachował nas „Od powietrza, głodu ognia i wojny…” i nieustannie błogosławił pracy rolników i tym, którzy tę pracę wspomagają.

Z pasterskim błogosławieństwem  

+ Janusz Stepnowski

Biskup Łomżyński

Łomża, dnia 21 sierpnia 2020 r.

Kuria Diecezjalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 13 =