TwitterFacebook

Dobroczynność i rekreacja. Piknik rodzinny w parafii pw. św. Andrzeja Boboli

Pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom to jeden z głównych tematów, którymi żyje obecnie polskie społeczeństwo, między innymi za sprawą trwającego w Sejmie protestu.

Ten, jak informują sami organizatorzy, został w dniu dzisiejszym zakończony. Wątek niepełnosprawności przewija się również w akcjach społecznych organizowanych przez duchowieństwo we współpracy z lokalnymi grupami działania. Jednym z takich wydarzeń był piknik rodzinny w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Ideą było nie tylko połączenie świętowania Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Dziecka, ale również podkreślenie rocznicy 15-lecia istnienia parafii – wszystko to w duchu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, między innymi poprzez specjalną loterię, z której dochody przeznaczone będą na zorganizowanie letnich wakacji dla grupy ponad stu podopiecznych, z różnym stopniem upośledzenia. Wyjadą oni w drugim tygodniu lipca do Doliny Chochołowskiej wspólnie z opiekunami. Stoisko loteryjne współprowadziła Dorota Nawrocka, która wychowuje 29-letniego syna Michała cierpiącego na porażenie mózgowe i w pełni solidaryzuje się z protestującymi w Sejmie matkami: Widzę, jak wiele zmieniło się na przełomie ostatnich lat w postrzeganiu niepełnosprawności. Uczymy się tego, że osoby upośledzone żyją obok nas i nie można się ich bać czy unikać. Niemniej jednak dużo mamy jeszcze w tej przestrzeni do zrobienia i cieszę się, że temat trafił na forum publiczne i dzięki mediom zaistniał w społeczeństwie. Osoby niepełnosprawne też pragną zabawy, realizują się w na miarę swoich mozliwości w ramach obowiązków szkolnych, podczas zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy. My jako społeczeństwo powinniśmy stworzyć im warunki do wzrostu, tak jak to czynimy w każdym innym środowisku, uznając każdego człowieka za wartściowego. Wyrażam stuprocentowe poparcia dla wszystkich protestujących w Sejmie mam. Owszem, życie toczy się dalej, ale dzięki tym kobietom problem niepełnosprawności staje się bliższy przynajmniej jakiejś części społeczeństwa. Nie każdy rodzic ma to szczęście, że może w spokoju wychowywać dzieci, normalnie pracować i jeszcze realizować się na innych przestrzeniach życia. Czasem bywa tak, że rodzic nawet nie jest w stanie wyjść ze swoim niepełnosprawnym dzieckiem na spacer ze względu na bariery architektoniczne, społeczne itd. Tym wszystkim ojcom i matkom życzę dużo siły i zdrowia. Mój Michał wymaga stałej opieki. Jest chłopcem, przy którym po prostu trzeba być. O wiele rzeczy musieliśmy długo zabiegać, ale z pomocą ludzi ułożyło się. Michał od 3 roku życia uczęszcza do różnych placówek, poczynając od przedszkola dla niepełnosprawnych, a aktualnie korzysta ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży. Wiem z własnego doświadczenia, ile empatii i zaanagażowania wymaga opieka nad niepełnosprawną osobą i chylę czoła przed wszystkimi, którzy tą pracę wykonują –podsumowuje Dorota Nawrocka.

Uczestnicy niedzielnego pikniku mogli nie tylko wziąć udział w loterii, ale też spróbować domowych ciast i wypieków przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wystarczyła dobrowolna ofiara ukierunkowana również na osoby niepełnosprawne. Za najsłodsze stoisko pikniku rodzinnego odpowiadała między innymi Maria, jedna z parafianek: Ciasta przygotowywały osoby zaangażowane we wspólnoty naszego kościoła. Owszem, łatwiej jest przygotować ciasto domowej roboty niż wybudować ośrodek z myślą o potrzebujących pomocy, ale na wszystkie wielkie dzieła składają się drobne gesty czynione każdego dnia. Mam przyjaciółkę, która ma niepełnosprawne dziecko i widzę, z jakim zaangażowaniem podchodzi do wychowania, pielęgnowania. To naprawdę ogromny trud. Czasem mam wrażenie, że ona prawie nie ma wolnego czasu. Jej i innym rodzicom mogę pomóc przynajmniej w taki sposób, wkładając serce i chęć w swoją pracę. Jeśli prawdziwie chcemy pomóc drugiemu człowiekowi, nie musimy szukać daleko – podsumowuje p. Maria.

Jedną z atrakcji cieszących się zainteresowaniem była, oprócz stoisk oferujących zdrowotne produkty ojców Bonifratrów i placu zabaw dla dzieci, darmowa kolejka. Dzięki niej wierni mogli całymi rodzinami zwiedzać wchodzącą w skład parafii okolicę, ze szczególnym akcentem na jej pagóry, po których chodził św. Andrzej Bobola, przebywając w Łomży w latach 1638-1642 jako doradca rektora, kaznodzieja i dyrektor szkoły humanistycznej. Święty męczennik patronuje parafii od samego początku jej powstania, czyli 4 marca 2003 r.

Warto podkreślić, że w parafii odbywają się cyklicznie spotkania dla rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi. W każdą drugą niedzielę miesiąca zainteresowani wspólnie ze swoimi podopiecznymi mogą swobodnie brać udział w Mszy świętej. Kolejna część odbywa się domu parafialnym, gdzie rodzice mogą wymieniać się doświadczeniami i uzyskiwać porady od zapraszanych gości. Opiekę duchową nad inicjatywą pełni proboszcz świątyni, ks. Andrzej Popielski. Spotkania mają charakter otwarty.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *