RN
TwitterFacebook

Dominik Kisiel Nową Nadzieją Jazzu – finał XI Novum Jazz Festival [FOTO]

Trzeci, ostatni dzień XI Novum Jazz Festival był prawdziwą ucztą dla melomanów. Rozpoczął się od przesłuchań w ramach konkursu na Nową Nadzieję Jazzu. Wzięło w nim udział kilkunastu finalistów z całej Polski. Byli to studenci i absolwenci najlepszych polskich i zagranicznych uczelni m.in.: Jazz-Institut Berlin , Akademii Muzycznej w Gdańsku, AM w Katowicach, AM w Krakowie, AM w Bydgoszczy i wielu innych. Zarówno widownia, jak też jurorzy zwrócili uwagę, że  wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom:

Jest mi bardzo miło, że jurorzy podkreślają wysoki poziom tego konkursu. Przewodniczący jury, Pan Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, który od ponad 20 lat mieszka w Oslo i uczestniczy tam w wielu projektach jazzowych, jeździ po całym świecie, nagrywa dla Capitolu, powiedział, że nie spodziewał się, że poziom konkursu może być aż tak wysoki, to o czymś świadczy, i jest to powód do dumy – mówił Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu.

Po kilkugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, Albert Vila Wojciech Staroniewicz, Przemysław Strączek i Mirosław Dziewa postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Dominik Kisiel (fortepian) – 2.000 zł
II miejsce – Monika Muc (saksofon) – 1.000 zł
III miejsce – Aleksandra Błachno (wokal)  – 800 zł

Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Antoni Chmiel, Judyta Pisarczyk i Michał Puchowski.

Tuż po ogłoszeniu wyników zapytaliśmy laureata pierwszej nagrody o wrażenia na temat samego konkursu i wygranej: Na pewno się tego nie spodziewałem. Właściwie przyjechałem w ostatniej chwili, bardzo się cieszę, ze udało mi się dotrzeć. Lubię atmosferę tego konkursu, jest kameralnie, rodzinnie, a nagroda jest zwieńczeniem pracy, czasu który spędzam przy fortepianie. Bardzo się cieszę – mówił Dominik Kisiel.

Dodajmy, że Dominik dzień wcześniej grał na konkursie w Gorzowie Wielkopolskim, a dzień po konkursie, czeka go obrona pracy magisterskiej w Gdańsku. Inną ciekawostką jest fakt, że nie był to pierwszy udział Dominika w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu. Jego pierwszy występ zachwycił publiczność i jury, ale nie mógł zostać nagrodzony, z powodu przekroczenia regulaminowego czasu gry – po prostu się zagrałem -komentował później pianista.

Konkurs nie zakończył festiwalu, był zaledwie wstępem do dwóch koncertów finalizujących tegoroczny Novum Jazz Festiwal. W sali Centrum Katolickiego wystąpili Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska (Tomasz Pruchnicki, Kajetan Galas, Przemysław Jarosz i Katarzyna Mirowska) oraz Albert Vila Trio (Albert Vila, Alec Gilson, Daniel Jonkers).

Beata Borkowska

fot.: Beata Borkowska/ Przemysław Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + ten =